17/05/2022
Beer Team 13 14 11 8 - 46 -
Intercity BC 13 14 8 10 - 45 -

2-0 και πρόκριση για την Beer Team!

Την Δευτέρα το βράδυ 16 Μαΐου στο Aρένα, η Ιντερσίτι πάλεψε με όλες τις δυνάμεις να γυρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά η Beer Team πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, πήρε τη νίκη – πρόκριση με 46 – 45 και θα βρεθεί πλέον αντιμέτωπη με την La Bola De Papel.

Η Beer Team πατούσε καλύτερα στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα και με τον Θεοδοσόπουλο να είναι σε πολύ καλή κατάσταση με 8 πόντους, πήρε προβάδισμα 9-4. Στην συνέχεια η Intercity ισορρόπησε το ματς και με Σταματόπουλο και Νικολάου να βάζουν από 4 πόντους, έφερε το ματς στα ίσια(13-13).

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε το δεύτερο δεκάλεπτο, με το ματς να είναι ντέρμπι και το ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο 27 – 27. Οι γηπεδούχοι ήταν ξανά καλύτεροι στο πρώτο πεντάλεπτο με τον Λαγουτάρη να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Θεοδοσόπουλο, Μ. Μαυράκη να βάζουν από ένα τρίποντο, όμως η Ιντερσίτι με το δίδυμο Νικολάου, Σταματόπουλου να βάζουν από 6 πόντους και τρίποντο του Μπαλαφούτη, έστειλαν το παιχνίδι κανά στην ισοπαλία.

Στην τρίτη περίοδο η Beer Team ήταν ελαφρώς καλύτερη και με τον Μεταξά να οδηγεί την επίθεση με 5 πόντους και τον Λαγουτάρη να ακολουθεί με 4, είχε την πρωτοπορία 38-35. Για την άστοχη Intercity ξεχώρισε ο Αντωνίου με 4 πόντους, με τον Σταματόπουλο να σκοράρει από τα 6.75.

Η Ιντερσίτι έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Μπαλαφούτη να βάζει 5 πόντους και βοήθειες από Νικολάου,Αντωνίου, προσπέρασε με 38 – 43. Η Beer Team στην συνέχεια δεν άφησε το παιχνίδι να της ξεφύγει και με Μεταξα, Γρατσία να βάζουν από 3 πόντους και τον Α.Μαυράκη ένα δίποντο, πήρε την νίκη-πρόκριση με 46-45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Μεταξάς με 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Νικολάου με 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Η Beer Team είχε 13/36 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/17 βολές , κατέβασε 49 ριμπάουντ , μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη. Η Intercity είχε 14/42 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 8/13 βολές , κατέβασε 39 ριμπάουντ , μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπαλα κα υπέπεσε σε 9 λάθη.

Beer Team(Μ.Μαυράκης): Γρατσίας 5(8ρ.),Θεοδοσόπουλος 4(7ρ.), Κρεκούκης 4, Λαγουτάρης 8(7ρ.), Α.Μαυράκης 2, Μ.Μαυράκης 3, Μεταξάς 13(14ρ.).

Intercity(Μπαλαφούτης): Αντωνίου 7(6ρ.), Μπαλαφούτης 8, Νικολάου 11(14ρ.),Σπαής, Σταματόπουλος 17, Σταυρόπουλος (8ρ.), Τσόλιας 2, Φιλίνης.

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές αλλά καθαρές μάχες μέσα στην ρακέτα.