81
New York Pic-Knicks 16 21 16 15 5 86 -
BBC 20 21 10 17 5 81 -

Δύο παρατάσεις και… New York Pic Knicks!

Τί να πρωτογράψουμε και τί να πρωτοπούμε για τη… ματσάρα που διεξήχθη στο κλειστό των Λιοσίων το βράδυ του Σαββάτου, με τους NY Pic Knicks να επικρατούν των BBC με το 86-81 έπειτα από ένα ματς με ένταση, δύο τραυματισμους, δύο παρατάσεις!

Η κρισιμότητα του παιχνιδιού δε φάνηκε να επιρρεάζει την… αποδοτικότητα των δύο ομάδων στις αρχές του, με τους Σακελλαρίου και Αθανασόπουλο να είναι καταπληκτικοί για Pic Knicks και BBC αντίστοιχα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-20 για την παρέα του Κρόκου.

Δύο τρίποντα χωρίς… σκέψη από τον Τσατάλη ανέβασαν τη διαφορά στους εφτά (23-30) νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο,με τους BBC να προσπαθούν να πάρουν για τα καλά τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Νάννος με τη σειρά του έβαλε αλλά δύο, έδωσε σκορ και ψυχολογία στους γηπεδούχους, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 37-41 για τους μαύρους.

Ο Αντωνόπουλος έγινε σημείο… αναφοράς στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο. Οι δύο ομάδες πήγαν το παιχνίδι εκεί που… περιμέναμε, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 53-51 με όλα να είναι ανοιχτά!

Δεν έβγαλε νικητή η αναμέτρηση στην κανονική της περίοδο, με το 68-68 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση, εκεί όπου είχαμε πάλι… παράταση καθώς το 73-73 ήταν το σκορ του πενταλέπτου! Εκεί οι Pic Knicks πήραν το παιχνίδι με τελικό σκορ 86-81!