01/03/2020
Most Wanted 8 12 11 22 7 69 -
La Bola De Papel 3 18 22 10 7 60 -

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν οι Most Wanted!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Most Wanted στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής επικράτησαν μετά από δύο παρατάσεις των La Bola De Papel με 69-60 στο κλειστό του Κολωνού!

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Most Wanted να προηγούνται με 8-3, χάρη σε 5 πόντους του Καραμασιώτη και δίποντο του Κρινή. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά έβαλε ο Κοντίνος, ενώ 1/2 βολές είχε ο Φλώρος.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, με τους La Bola De Papel να ανεβάζουν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες τους Στάμου (4π), Τζαναβάρα (4π), Γκιουλμπαξιώτη (3π) και Οικονόμου (3π), κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 20-21. Τους γηπεδούχους διατήρησε σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα ο Καραμασιώτης με 6/6 βολές!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 9 πόντους του Φλώρου, 5 του Στάμου και νέο τριποντάκι του Γκιουλμπαξιώτη, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 31-43. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Most Wanted, παρά τους ακόμη 7 πόντους που πέτυχε ο Καραμασιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 31-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε φωτιά και ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς υπήρξαν πολλές ανατροπές. Τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, 53-53, με τους Κρινή (7π), Γεωργακά (6π) και Πίκουλη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για τους La Bola De Papel μεγάλα καλάθια έβαλαν οι Γκιουλμπαξιώτης και Μαρινάκης.

Στην παράταση οι Κρινής, Κότσιρας και Πίκουλης πέτυχαν από 2 πόντους ο καθένας και οι Καταζητούμενοι προηγούνταν με 58-54, 2:00 για την λήξη. Στη συνέχεια του ντέρμπι οι Γκιουλμπαξιώτης και Κοντίνος εκτέλεσαν εύστοχα έξω από την γραμμή 6,75μ, στέλνοντας έτσι το ματς σε δεύτερη παράταση, 60-60!

Το δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντη βόμβα του Καραμασιώτη και στη συνέχεια με 3/4 βολές του Κουσάκη και δίποντο του Κότσιρα, οι Most Wanted πήραν την νίκη με 69-60, εκμεταλλευόμενοι το ολικό black out των La Bola De Papel.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 22/35 βολές, 16/48 δίποντα και 5/38 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/26 βολές, 11/40 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Most Wanted ο Πίκουλης με 7 πόντους, έχοντας 3/7 βολές και 2/8 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των La Bola De Papel ο Γκιουλμπαξιώτης με 12 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 4/6 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Σαμπάνης 5, Καραμασιώτης 23 (3), Κότσιρας 6, Κουσάκης 5, Πίκουλης 7, Μητρόπουλος 2,  Γεωργακάς 8 (2), Κρινής 13, Ζαμπάρας

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Στάμου 11 (2), Γκιουλμπαξιώτης 12 (4), Πανέτας, Βουρλιώτης 4, Τζαναβάρας 4, Κοντίνος 6 (1), Μαρινάκης 4, Φλώρος 13 (1), Οικονόμου 4, Ζαχαριάς, Ντακόγιαννης 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!