01/11/2022
Tsouvalia 13 10 21 13 - 57 -
Gerakas Hawks 11 12 21 10 - 54 -

Δύο στα δύο και τώρα ντέρμπι για τα Tsouvalia!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena τα Tsouvalia (1-0) υποδέχθηκαν τους Gerakas Hawks (1-0) για την δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες τα Tsouvalia κατάφεραν να επικρατήσουν με 57-54, φτάνοντας τις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς. Η ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη επικεντρώνεται πλέον στο προσεχές ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Niko Team, ενώ τα Γεράκια θα αντιμετωπίσουν την Nickan με στόχο την άμεση επιστροφή στα ροζ φύλλα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Τα Tsouvalia βασίστηκαν επιθετικά στους Σωτηρόπουλο (6π.), Παπαδέα (3π.), Ράπτη (2π.) και Κοτσιλίνη (2π.)  σουτάροντας με πολύ καλά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ. Η ομάδα του Στάθη Πικάση παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους, χάρη στις επιθετικές ενέργειες των Γραβάνη (4π.), Καπνισάκη (3π.), Λιγνού (2π.) και Τοπούζογλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Gerakas Hawks ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Το δίδυμο Ζαφειράκης (6π.) – Καπνισάκης (4π.) ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικό σε αυτό το διάστημα, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι βασίστηκαν εκ νέου στον μετέπειτα Betsson mvp Σωτηρόπουλο (4π.), αλλά και τους Μαρκοπουλο (2π.), Παπαδέα (2π.) και Φουρτούνη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-23.

Μετά την ανάπαυλα οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-21 και το ματς να παραμένει ντέρμπι. Τα Γεράκια ανέβασαν κατακόρυφα το ποσοστό τους στο περιφερειακό σουτ, χάρη στην ευστοχία των Ζαφειράκη (9π. με 3 τρ.), Γιαννακάκη (3π.) και Τοπούζογλου (3π.). Τα Tsouvalia συνέχισαν να ελέγχουν την εναέρια κυκλοφορία, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις τους και σκοράροντας με συνέπεια, χάρη κυρίως στους Ράπτη (8π.) και Σωτηρόπουλο (8π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-44.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στις ειδικές καταστάσεις. Πιο ψύχραιμοι αποδείχθηκαν οι γηπεδούχοι που επικράτησαν στο επιμέρους σκορ με 13-10, βασιζόμενοι στους Μαρκόπουλο (5π.), Κοτσιλίνη (4π.) και Ράπτη (3π.). Οι Gerakas Hawks πάλεψαν για την νίκη με τους Ζαφειράκη (4π.), Πικάση (3π.) και Γιαννακάκη (2π.) να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια, όμως λύγισαν στο φινάλε και γνώρισαν την πρώτη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, τα Tsouvalia είχαν 17/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 11/27 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gerakas Hawks είχαν 12/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σωτηρόπουλος με 19 πόντους και double-double, έχοντας 3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 32 λεπτά συμμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζαφειράκης με 19 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και είχε 2 λάθη σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Καλύβας 1, Κοτσιλίνης 6 (4 ασί.), Κυριακίδης, Μαρκόπουλος 9 (4ρ.), Παπαδέας 5 (1), Ράπτης 13 (10ρ.), Σωτηρόπουλος 19 (10ρ.), Τσίγκος, Φουρτούνης 4 (4ρ.).

Gerakas Hawks (Οικονομίδης) : Γιαννακάκης 5 (1), Γραβάνης 5 (7ρ.), Ζαφειράκης 19 (3), Καπνισάκης 7 (1), Λάμπρου, Λιγνός 6 (5ρ.), Πικάσης 3 (1), Σανδάλης 2, Τζελέπης, Τοπούζογλου 6 (1), Χατζηδάκης 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.