24/10/2021
N.A. 99ers 9 19 19 15 - 62 -
Myrmidons BC 17 26 13 26 - 82 -

Δύο στα δύο με μπασκετάρα οι Myrmidons!

Την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στην Development 2 του Basketaki πέτυχαν οι Myrmidons, που κέρδισαν εύκολα με 82-62 στο Basketaki Arena με τους N.A 99ers.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό με τις δύο ομάδες να κάνουν πάρα πολλά λάθη. Υπήρχε γκρίνια και πολλά φάουλ, γεγονότα που χάλασαν τον ρυθμό. Η πρώτη περίοδος βρήκε μπροστά τους Myrmidons, με 19-7 παίζοντας αρκετά έξυπνα στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου με τους Γεωργικόπουλο και Καλόσακα να σημειώνουν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα. Για τους 99ers, 3 πόντους σημείωσε ο Καζάκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό με τις άμυνες να πηγαίνουν… περίπατο. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ υψηλό 26-19 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Myrmidons που έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ στο συν 15, 43-28. Γεωργικόπουλος από την μία με 9 πόντους και Καθάριος από την άλλη με 8, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι 99ers αποφάσισαν να γίνουν πιο πιεστικοί στην άμυνα. Τα κατάφεραν. Στην επίθεση με μπροστάρη τον Καθάριο, έτρεξαν ένα επιμέρους 19-13 και μείωσαν στους 9, 56-47 δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο ματς. Για τους Myrmidons, που είχαν κολλήσει στο σκορ 6 πόντους έβαλε ο Χάρης Γεωργικόπουλος που είχε φτάσει στους 23 σε αυτό το σημείο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η μοίρα του παιχνιδιού δεν μπορούσε να αλλάξει αφού ο Γεωργικόπουλος όσο περνούσε η ώρα γινόταν όλο και πιο δραστήριος. Ο έμπειρος γκαρντ, πρόσθεσε ακόμα 12 πόντους, σταμάτησε στους 35 και οι Myrmidons επικράτησαν με 82-62. Οι 99ers, δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στα προβλήματα που είχαν και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Χάρης Γεωργικόπουλος με 35 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καθάριος με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι 99ers είχαν 26/66 εντός πεδιάς, 2/15 τρίποντα και 8/15 βολές. Πήραν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 32/72 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 13/17 βολές. Πήραν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 3 τάπες.

N.A 99ers (Βασιλάκης): Καζάκος 14, Κουρεμένος 3, Καθάριος 22, Βασιλάκης 11, Δεδεψίδης, Λουκαϊδης 8, Δημάδης 4.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Μπάτρης 7, Γεωργικόπουλος 35, Νιωτάκης 11, Πετρόπουλος 12, Φώσκολος, Καλόσακας 15, Σιμωνετάτος 2.

Τι μας άρεσε: Το απόλυτο παιχνίδι που έκανε ο Χάρης Γεωργικόπουλος που χάρισε την νίκη στην ομάδα του!