28/05/2022
Reddicolo 13 17 15 6 - 51 -
Los Lampriniers 13 18 10 15 - 56 -

Δύο στα δύο με μπυρίτσες οι Los Labriniers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Los Lampriniers λύγισαν στο φινάλε το Red-Dicolo με 51-56 στον Κολωνό και έκαναν το 2/2 στον δεύτερο όμιλο της Summer D2-League!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Red-Dicolo στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Λαουρδέκη, τρίποντο του Μαφίδη και καλάθι του Γεωργακόπουλου, προηγούταν με 11-4, 4:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, με προσωπικό show του Αποστόλου με 11 συνεχόμενους πόντους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 13-13!

Στην δεύτερη περίοδο, οι Los Lampriniers, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 21-13, κατάφεραν με αντεπίθεση διαρκείας και 8 πόντους του Ευγενεία, 5 του Αντωνόπουλου και 3 του Αποστόλου, να πάνε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-31. Ο Μαφίδης με 5 πόντους, ο Φωτεινάκης με 4 και ο Κοσιαράς με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο.

Με τον Θειακούλη να παίρνει μπρος και να σκοράρει 5 πόντους και τους Γεωργακόπουλο – Μαφίδη να ευστοχούν από την περιφέρεια, οι Ρεντικωλιώτες πήραν εκ νέου τα ηνία του αγώνα με 45-41. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Σκούρτας και Αποστόλου με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 45-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Los Lampriniers έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Αποστόλου – Γκόλια, έφτασαν δύσκολη στη νίκη με 51-56. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαφίδης, Λαουρδέκης και Γεωργακόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/20 βολές, 12/49 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/22 βολές, 19/51 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Red-Dicolo ο Μαφίδης με 13 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Los Lampriniers ο Αποστόλου με 25 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 8/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Red-Dicolo (Θειακούλης): Κοσιαράς 3 (1), Ζαχαρόπουλος 1, Θειακούλης 5, Μαφίδης 13 (3), Φωτεινάκης 4, Νταλαμπίρας 1, Λεμπούσης 2, Ράδος 3, Τσιάβος, Αναγνώστου 1, Λαουρδέκης 9 (1), Γεωργακόπουλος 9 (1)

Los Lampriniers (Ρίζος): Σκούρτας 6, Ρίζος, Ευγενείας 9, Γρύλλης 2, Βαμβακάς 3, Αποστόλου 25 (1), Γκόλιας 4 (1), Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το δυνατό φινάλε!