56
ReTirees 17 15 19 19 - 70 -
Thu 15 7 15 19 - 56 -

Δύο στα δύο στο διήμερο φωτιά για τους ReTirees!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσαν στην συλλογή τους χθες το βράδυ στον Κολωνό οι ReTirees, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Elite League επικράτησαν δίκαια της Thunder με 70-56 και παρέμειναν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αξίζει να τονίσουμε, πως οι Συνταξιούχοι έπαιξαν χθες σε άλλο πρωτάθλημα, κερδίζοντας της γνωστής Xavalencia!

Η Thunder ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το ματς, καθώς με 4 πόντους του Τσιστράκη, 4 του Μαστορίδη, άλλους τόσους του Αναστόπουλου και τρίποντο του Τζούρτου, προηγήθηκε με 7-13 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι βρήκαν τα πατήματά τους και με δράστες τους Κατιάκο (6π), Σαρρή (4π) και Πλεξουσάκη (3π), προσπέρασαν με 17-15.

Με όπλο την άμυνα και στην επίθεση να δίνουν τις λύσεις οι Κατιάκος (4π), Κωστούλας (4π) και Στόλης (3π), οι ReTirees κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 32-22, με την οποία πήγαν στα αποδυτήρια. Για τους μπλε σε εκείνο το σημείο το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Τσιστράκης με 5 πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Ζαΐμης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου παρακολουθήσαμε ίδιο θέαμα με την πρώτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Κουσούλη ξέφυγε μέχρι και στους 17, 49-32, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +14, 51-37, χάρη σε 7 πόντους του Κωστούλα, 4 του Πλεξουσάκη και 3 του Σαρρή. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν ζωντανούς σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Λαγού, οι 5 πόντοι του Σαμπάνη και οι 4 του Ζαΐμη. Σκορ τρίτης περιόδου 51-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Συνταξιούχοι” διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο και έτσι με τους Κωστούλα και Κατιάκο να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους με 10 και 6 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-56. Ο Τσιστράκης έκανε ό,τι μπορούσε στα τελευταία λεπτά για να γυρίσει το ματς η Thunder, ωστόσο οι 9 δικοί του πόντοι και τα τρίποντα των Λαγού – Τζούρτου δεν ήταν αρκετά.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 29/64 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/9 βολές, 16/44 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα με την σειρά τους.

Mvp των ReTirees ο Κωστούλας με 23 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 11/17 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε άλλα τόσα λάθη. Πολυτιμότερος της Thunder ο Τσιστράκης με 18 πόντους, έχοντας 8/8 βολές, 5/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 9, Κωστούλας 23, Τσάντζαλης 2, Κατιάκος 18, Κοτσαμπάς 4, Στόλης 5 (1), Πλεξουσάκης 9

Thunder (Λαγός): Ζαΐμης 6, Τσιστράκης 18, Λαγός 9 (3),  Σαμπάνης 5, Μαστορίδης 6, Τζούρτος 6 (2), Αναστόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των ReTirees και δίδυμο φωτιά Κατιάκου – Κωστούλα!