23/03/2022
Thunder 16 21 14 9 - 60 -
Elapuse BC 7 13 13 10 - 43 -

Δύο βήματα ακόμη για την Thunderblaze!

Μεγάλη νίκη πήρε χθες το βράδυ στον Κολωνό η Thunderblaze, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις σημαντικές απουσίες της Ela Puse και με το 60-43 , έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για την είσοδο στο Top16 της Master League για την 16η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Thunderblaze, καθώς με ηγέτη στον επίθεση τον Νάκο με 8 πόντους και βοήθειες των Τζούρτου – Καραγιαννάκη, προηγήθηκε με 16-7. Ο Φραγκογιάννης με 4 πόντους και ο Ζορμπάς με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με 8 πόντους του Γεωργίου, 4 του Τσάτσα και τρίποντα των Καραγιαννάκη – Πάλλη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 22 πόντων, 37-15, 1:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε η Ela Puse ήταν να μειώσει στους 17, 37-20, με τους Σαραντόπουλο (6π), Αναγνώστου (4π) και Πιτσιλή (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 συνεχόμενους πόντους του Πάλλη και τρίποντο του Καραγιαννάκη, η ομάδα του Κοκκινάκη βρέθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +18, 51-33. Για τους γκρι σε εκείνο το διάστημα  από 3 πόντους είχαν οι Σαραντόπουλος και Κωνσταντινίδης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Αναγνώστου, Ζορμπάς και Φραγκογιάννης. Σκορ τρίτης περιόδου 51-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι η Thunderblaze έφτασε εύκολα στη νίκη με 60-43, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Καραγιαννάκη (6π) και Τσάτσα (3π). Για την Ela Puse στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πιτσιλής  (8π) και Σαραντόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 14/34 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/7 βολές, 16/53 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp της Thunderblaze ο Νάκος με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 4/11 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος της Ela Puse ο Κωνσταντινίδης με 3 πόντους, έχοντας 1/3 τρίποντα, ενώ πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Κυπριανός 5, Καραγιαννάκης 15 (4), Λαγός, Νάκος 10, Τσάτσας 9 (1), Πάλλης 10 (2), Γεωργίου 8, Τζούρτος 3 (1)

Ela Puse (Αναγνώστου): Πιτσιλής 9, Κωνσταντινίδης 3 (1), Φραγκογιάννης 8, Βλαντής, Αναγνώστου 8, Σαραντόπουλος 11, Ζορμπάς 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εικόνα που παρουσίασε η Thundeblaze στο αμυντικό κομμάτι στο πρώτο μέρος!