22/06/2020
Αναλώσιμοι 14 15 7 15 - 51 -
Koutchers 13 16 18 15 - 62 -

Δύο βήματα πριν την Master League οι Koutchers!

Την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζονται για την άνοδο πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Koutchers, μετά την αγχωτική επικράτηση επί των Αναλώσιμων με 51-62 για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 2-7, οι Αναλώσιμοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 14-13, χάρη σε 8 πόντους του Μανώλη, 4 του Τάγαρη και 2 του Νικολόπουλου. Το δίδυμο Σκυφτούλη – Μίχου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος, ενώ 3 πρόσθεσε ο Μουμούρης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και μάλιστα με δύο τρίποντα του Ταλιούρα και 5 πόντους του Τάγαρη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 24-14. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους οι Koutchers επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκυφτούλη με 6 πόντους, αλλά και βοήθειες των Μουμούρη – Παπαγεωργίου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 29-29!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κουτσοί έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Σκυφτούλη (7π), Παπαγεωργίου (5π) και Γιαννάκη (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 36-47! Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Αναλώσιμοι, παρά το τρίποντο του Νικολόπουλου και τα δίποντα των Αντωνιάδη – Τάγαρη. Σκορ τρίτης περιόδου 36-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Koutchers είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Παπαγεωργίου να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση με 8 πόντους, έφτασαν δίκαια στο ροζ φύλλο με 51-62. Ξέμειναν από ανάσες στο φινάλε του αγώνα και αυτήν την φορά οι Αναλώσιμοι, με τους Αντωνιάδη (5π), Τάγαρη (3π) και Ταλιούρα (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/9 βολές, 15/34 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/12 βολές, 22/47 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Τάγαρης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε άλλα τόσα λάθη και είχε 2 μπλοκ. Κορυφαίος των Koutchers ο Μουμούρης με 9 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, ¾ δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 9 (1), Μανώλης 12 (2), Ταλιούρας 13 (2), Λιάσκας, Τάγαρης 10, Νικολόπουλος 7 (1)

Koutchers (Τηγανίτας): Μουμούρης 9, Τηγανίτας (4 ασίστ), Παπαγεωργίου 15 (3), Γιαννάκης 6, Νικολάου, Κουρλαμπάς 4, Μπιζιώτης 2, Μίχος 8, Μπαρλιάς 1, Σκυφτούλης 17 (1)

Τι μας άρεσε: Το προσωπικό show του Σκυφτούλη και η εξαιρετική του ασίστ χωρίς… ριμπάουντ!