22/02/2024
Lyonmen 17 16 16 31 - 80 -
Hood BC 14 28 23 19 - 84 -

Δύο δεκάλεπτα αρκούσαν για τη Hood!

Με το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο να κάνουν... δουλίτσα για τους φιλοξενούμενους, η Hood αν και δυσκολεύτηκε αρκετά, κέρδισε τους Lyonmen με τελικό σκορ 80-84 στο ΓΣΠ και έβαλε σε μεγάλα προβλήματα την παρέα του Δημητρίου.

Με την ποιότητα του Κουκουβάκη να κάνει την... εμφάνισή της στα μέσα του δεκαλέπτου, οι Lyonmen έβαλαν τη μπάλα στο παρκέ και πέρασαν μπροστά με 15-14, με τη Hood από την άλλη να δυσκολεύεται στο αμυντικό κομμάτι να βρει απαντήσεις για τον Παναγιώτη τον Σιαμήτρο. Ο Σαρρής έβαλε ένα τρίποντο, ο Λαύκας με τον Αθανασόπουλο από ένα καλάθι και το πρώτο όμορφο δεκάλεπτο έκλεισε στο 17-14 για την ομάδα του Χατζηαράπη! Ο "Κούκου" όταν η Hood ξέφυγε στο σκορ ήταν εκεί για να απαντήσει από τα 6.75 και αποτέλεσε την καλύτερη απάντηση στις άγριες διαθέσεις του Στεφόπουλου, ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα για το 33-42 πρώτου ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους.

Τα...βαριά χαρτιά των δύο ομάδων βγήκαν στο προσκήνιο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου! Άκρως επιθετικός ο Στέλιος ο Αθανασόπουλος, με αρκετές προσωπικές ενέργειες και καλάθια, είδε τον Κουκουλά να βοηθά και τη Hood να έχει διάθεση να μείνει μπροστά και να συνεχίσει να ελέγχει την κατάσταση! Οι Μακρύγιαννης και Σιαμήτρος έβαλαν πόντους από το ποστ, αλλά η μέτρια αμυντική λειτουργία των Lyonmen δεν άφησε την παρέα του Δημητρίου να πλησιάσει περαιτέρω, με το τρίτο δεκάλεπτο να χωρίζει τις 2 ομάδες με το 49-65. Έκανε ό,τι περνούσε απο το χέρι της η γηπεδούχος ομάδα να... τουμπαρει την κατάσταση και να "σοκάρει" τη Hood αλλά αυτό κατέστη αδύνατο, με την παρέα του Πατσάκα να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 80-84.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Αθανασόπουλος με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 3 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Χρήστος Κουκουβάκης με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη.

Lyonmen (Χατζηαράπης): Αποστολόπουλος 11, Δημητρίου, Κεραμειδάς 10, Κουκουβάκης 24, Μακρύγιαννης 10, Σιαμήτρος 25.

Hood (Πατσάκας): Μιλίσεβιτς, Αθανασόπουλος 24, Κουκουλάς 17, Λαύκας 8, Πετράκος 9, Σαρρής 15, Στεφόπουλος 11.

Τί μας άρεσε: Το μεγάλο come back που πήγαν να κάνουν οι Lyonmen!