18/11/2022
Reptors 16 14 12 12 - 54 -
Nickan 11 10 6 17 - 44 -

Δύο "Κορρέδες" είναι γιατρικό!

40 λεπτά γεμάτα μπάσκετ και αυταπάρνηση, ποιότητα και διάθεση για γρήγορο ρυθμό παρακολουθήσαμε στο ΓΣΠ το βραδάκι της Παρασκευής, με τους Rapetors να επικρατούν με 54-44, αντέχοντας στην πίεση της Nickan στο τέλος!

Βαγγέλης Κορρές (1) και Αντωνόπουλος (2) με όμορφες ενέργειες και ευστοχία από την περιφέρεια κράτησαν τους "κόκκινους" μπροστά στην πρώτη περίοδο, με τον Ανδριόπουλο από την άλλη να το παίρνει... προσωπικά και με επιθετικό κρεσέντο να ανοίγει λογαριασμό νωρίς νωρίς και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-11 για Rapetors.

Η δυσκολία στην αντιμετώπιση του εξαιρετικού Ανδριόπουλου (ο οποίος συνέχισε να σκοράρει) έφερε τη μείωση του σκορ για Nickan, με τα αδέρφια Κορρέ να τραβάνε... κουπί από την άλλη, για το πολύ όμορφο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε στο 30-21 για Rapetors.

Κοντά στα 5 συμπληρωμένα λεπτά έκαναν οι φιλοξενούμενοι να βρούν το δρόμο προς το καλάθι, με αυτή τους την... ανομβρία να κάνει το γρήγορο 6-0 από Αντωνόπουλο και Rapetors να ανεβάζει το σκορ στο 42-27 και το κλείσιμο της τρίτης περιόδου.

Απίστευτη προσπάθεια ανατροπής και κατάθεση ψυχής από Nickan, η οποία με τον Κερένη οδηγό μείωσε στους τρεις (44-41) αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το... θαύμα, καθώς οι αφοί Κορρέ το πήραν προσωπικά και οδήγησαν τους Rapetors στο τελικό 54-44 και τη μεγάλη νίκη!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Κορρές με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Από Nickan ξεχώρισε ο Νίκος Ανδριόπουλος με φανταστικό double double και 26 πόντους, 20 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και 3 λαθάκια.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 17/51 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 8/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/65 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 9/14 βολές, 62 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 17 λάθη.

Rapetors (Κορρές): Παπαγεωργίου 5, Πατσουράκης 2, Αντωνόπουλος 9, Κορρές Β. 28 (12 ριμπ.), Καίσαρης 2, Κορρές Π. 8.

Nickan (Σιγανός): Μπάγκος, Μορφιάδης 6, Γκατζέλης 3, Ανδριόπουλος 26 (20 ριμπ.), Τριβιζάς 2, Κερένης 5 (15 ριμπ.), Μαστορόπουλος, Ξουράφης 2, Σιγανός, Τσίλης.

Τί μας άρεσε: Η αυταπάρνηση των φιλοξενούμενων, δεν άφησαν σε κανένα σημείο τον αγώνα!