27/09/2019
Κέρβεροι 12 11 3 14 - 40 -
Sparta BC 10 12 10 13 - 45 -

Δύσκολα η Sparta!

Πέμπτη βράδυ 26 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας και σε ένα ματς που οι δυο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες για την ποιότητα τους, η Sparta επικράτησε στο τέλος με 45 – 40 των Κέρβερων παίρνοντας την δεύτερη νίκη της στον 21ο όμιλο του Basketaki Cup.

Εκπληκτικό ξεκίνημα για τους Κέρβερους.Σ.Στραταριδάκης με δύο τρίποντα και Ζαΐμης έκαναν γρήγορα το 8 – 0.Η Sparta αντέδρασε και με Τσόγκα, Χαριτόπουλο και τρίποντο του Παπαδόπουλου έτρεξε δικό της 2 – 10 ισοφαρίζοντας το σκορ, ενώ ο Κουμπής με δίποντο έγραψε το 12-10.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παπαδόπουλος με δίποντο ισοφάρισε και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με Αηδονίδη και Σ.Στραταριδάκη πήραν προβάδισμα με 18 – 12.Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύση στο σκοράρισμα με Κουζοβουνά, Παπαδόπουλο και Χαριτόπουλο αλλά οι Κέρβεροι με δίποντο του Κόκκορη και τρίποντο του Σ.Στραταριδάκη είχαν το προβάδισμα με 23 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κέρβεροι ήταν πάρα πολύ άστοχοι και πέτυχαν μόνο 4 πόντους με Ζαΐμη και Αηδονίδη ενώ στην αντίπερα όχθη η Σπάρτα με τον Κουζουβουνά να τους δίνει ενέργεια και πόντους και βοήθειες από Παπαδόπουλο(4) και Παλαμιδά πέρασαν μπροστά με 26 – 32.

Ο Μακρογιάννης πέτυχε το πρώτο καλάθι στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά Αηδονίδης, Ζαΐμης και Σ.Στραταριδάκης μείωσαν στον πόντο (33 – 34).Η Sparta βρήκε ξανά ρυθμό και άνοιξε την διαφορά με 4 πόντους του Χαριτόπουλου και τρίποντο του Παλαμιδά(33-41).Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη,οι Κέρβεροι με Αηδονίδη,Σ.Στραταριδάκη και Κόκκορη κατάφεραν να μειώσουν αλλά Χαριτόπουλος και Τσιλάβης πέτυχαν από ένα δίποντο και υπέγραψαν το τελικό 40 – 45.

MVP Της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξης Τσιλάβης με 4 πόντους, 7 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 4 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ζαΐμης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 7 – 29 δίποντα, 6 – 24 τρίποντα, 8– 14 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Sparta είχε 16 – 45 δίποντα, 3 – 24 τρίποντα, 4 – 10 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Κέρβεροι(Σ.Στραταριδάκης): Κουμπής 2 (8ρ.), Πατέρας, Μ.Στραταριδάκης, Ζαΐμης 8(11ρ.), Κόκκορης 1, Αηδονίδης 14, Σ.Στραταριδάκης 15, Συμσερίδης.

Sparta (Κοτρώνης): Διαμαντόπουλος, Παλαμιδάς 5, Τσιλάβης 4 (7ρ.),Κουζουβουνάς 4(8ρ.),Χαριτόπουλος 10 (3ασ.), Παπαδόπουλος 12, Τσόγκας 5 (10ρ.), Κουζοβουνάς 2, Δαμίγος 1, Μακρογιάννης 2.

Τι μας άρεσε: Αμείωτο το ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή.

Τι δεν μας άρεσε: Παραήταν άστοχοι οι δύο αντίπαλοι για την δυναμικότητα τους.