22/05/2023
Agrinio Cava Beers 22 12 10 11 - 55 -
Pharmaco Team 14 14 10 15 - 53 -

Δύσκολα στον τελικό η Dr. Pharmacy

Στον τελικό του πρωταθλήματος θα βρεθεί η Dr. Pharmacy που παρά τις απουσίες της κέρδισε με 55 - 53 τη Pharmaco Team. Οι πρωταθλητές τα βρήκαν σκούρα κόντρα στην πολύ καλή Pharmaco Team, αλλά στο φινάλε κράτησαν τη νίκη και θα βρεθούν σε έναν ακόμα τελικό.

Ξεκίνημα με εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9 - 0 και προηγήθηκαν με 8 πόντους.

Με μικρό 5 - 0 στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου η Dr. Pharmacy προηγήθηκε με διαφορά 13 πόντων, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 13 - 0 για την ισοφάριση. Όμως στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και προηγήθηκαν με 6 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Dr. Pharmacy διατηρούσε το προβάδισμα και στο 30ο λεπτό είχε προβάδισμα 6 πόντων.

Οι γηπεδούχοι πήραν διψήφιες διαφορές στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως η Pharmaco Team "ροκάνισε" τη διαφορά, πλησίασε στον πόντο και τα πάντα κρίθηκαν στα 3 δευτερόλεπτα, όταν ο Χολής αστόχησε σε δύο βολές και η Dr. Pharmacy πήρε τη νίκη με διαφορά 2 πόντων.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Διαμάντης με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Νάσος Ρέντζιος με 12 και ο Πέτρος Καλλιακμάνης με 10.

Για τη Pharmaco Team Τσιτσικάος και Αργύρης σημείωσαν από 14 πόντους.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και μέχρι το τέλος κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον.
Τι δε μας άρεσε. Η Pharmaco Team βρήκε λύσεις με μακρινά σουτ, όμως δεν είχε σημείο αναφοράς μέσα στη ρακέτα.

DR. PHARMACY (Λευτέρης Αραχωβίτης): Αραχωβίτης 7(2), Διαμάντης 16(3), Καλλιακμάνης 10, Παρθένης 8, Ρέντζιος 12(2), Τριμπόνης 2, Φραγγελάκης.
PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης, Αναστασόπουλος, Αργύρης 14(2), Βάτσιος 2, Καρτσακλής 2, Πανταζής 2, Σταμούλης 4, Σωτηρόπουλος 3(1), Τσιτσικάος 14(3), Τσουκαλάς 9(3), Χολής 3(1)