06/06/2022
Basket Maniacs 15 9 10 11 - 50 -
Remal Madri 15 10 10 15 - 45 -

Δύσκολα τη νίκη οι Basket Maniacs!

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό των Λιοσίων, οι Basket Maniacs επιβλήθηκαν της Remal Madri με τελικό σκορ 45-50, σε μια αναμέτρηση που ήταν ντέρμπι μέχρι τέλους!

Μπουλαξής (2), Γκιουλιστάνης και Παπαϊωάννου έβαλαν τα πρώτα τους σουτ και έδωσαν το μίνι προβάδισμα του 7-0 στη Remal, με τον Νεγκρίν να προσπαθεί και αυτός από… νωρίς να ανεβάσει απόδοση και τον Καλαμιώτη να ακολουθεί, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-15, με τις δύο ομάδες να… ψάχνονται αγωνιστικά.

Συνέχισε το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο, με τις επιλογές να είναι κυρίως μετά από σετ επιθέσεις. Ο Παπαϊωάννου είχε την μπάλα στα χέρια του την περισσότερη ώρα και… αποφάσιζε για τα πεπραγμένα στην επίθεση των μαύρων, με τον Καλαμιώτη να είναι αρκετά καλός από Maniacs, βοηθώντας την ομάδα του να μπει μπροστά στο ημίχρονο με 24-25.

Ήταν βέβαιο πως οι Νεγκρίν και Καλαμιώτης όσο περνούσε η ώρα και με το παιχνίδι στον πόντο θα έπαιρναν προσπάθειες επιθετικά, με τις δύο… κολώνες των Maniacs να αντιμετωπίζουν τις “εμπνεύσεις” του πολύ καλού Γκιουλιστάνη, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 34-35 για Maniacs.