22/12/2019
Tebelwolves 11 13 19 17 - 60 -
Pourangers BC 16 4 16 14 - 50 -

Δύσκολα το τέταρτο δάγκωμα!

Αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους 5 μαχητικούς Pourangers, οι Tebelwolves πήραν το τέταρτο ροζ φύλλο αγώνα με 60-50 στον Κολωνό για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League!

Με τους Σταυρόπουλο και Μπούτζη να ηγούνται της επίθεσης της ομάδας τους με 6 πόντους έκαστος, οι Pourangers προηγήθηκαν με 11-16 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι 4 πόντοι του Γεράνιου και το τρίποντο του Καρίνου.

Ο Σταυρόπουλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου, δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους, 12-18. Στη συνέχεια, όμως, του πρώτου μέρους οι Tebelwolves έβαλαν μπροστά τις μηχανές τους και δράστες τους Μασοκώστα (4π), Γεράνιο, Παπαγεωργίου και Χαρικιόπουλους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 24-20!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Καρπούζου έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 31-20, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +7, 43-36, χάρη σε δύο τρίποντες βόμβες του Καρίνου, 5 πόντους του Ιάκωβου Α. Χαρικιόπουλου και 4 του Καραγρηγορίου. Ο Σταυρόπουλος πάλευε να διατηρήσει τους Pourangers ζωντανούς στην διεκδίκηση της νίκης, πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Μπούτζης. Σκορ τρίτης περιόδου 43-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Παππούδες κατάφεραν να βάλουν φωτιά στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Σταυρόπουλου, άλλους τόσους του Μπούτζη και 4 του Ρουμελιώτη, έριξαν την διαφορά στον πόντο, 48-47, 2:30 για την λήξη. Ωστόσο, οι “Λύκοι” διατήρησαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με τους Στεριάδη (5π), Καραγρηγορίου (5π), Γεράνιο (4π) και Καρίνο (3π) να βγάζουν το φίδι από την τρύπα, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 60-50!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/12 βολές, 17/56 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/5 βολές, 19/50 δίποντα και 3/9 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των Tebelwolves ο Καρίνος με 12 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λαθάκια. Πολυτιμότερος των Pourangers ο Σταυρόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 9/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Χαρικιόπουλος Α.Ι. 7 (1), Καρίνος 12 (4), Καραγρηγορίου 10, Παπαγεωργίου 4, Χαρικιόπουλος Ν.Ι. 4, Μασοκώστας 8, Καρπούζος, Στεριάδης 5 (1), Γεράνιος 10

Pourangers (Γεωργιόπουλος Junior): Σταυρόπουλος 24 (1), Ρουμελιώτης 10, Στρατόπουλος, Μπούτζης 14 (2), Γεωργιόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Pourangers, αλλά και η ηρεμία που είχαν στο παιχνίδι τους οι Tebelwolves!