21/01/2024
Airμπωλ 18 14 11 14 - 57 -
Myrmidons BC 12 15 19 24 - 70 -

Τα δύσκολα, εύκολα έκαναν οι Myrmidons!

Για τρία δεκάλεπτα οι Airμπωλ έκαναν δύσκολη τη ζωή των Myrmidons, ωστόσο η παρέα του Πετρόπουλου πάτησε γκάζι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και πήρε τη νίκη με 57-70 στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι Airμπωλ, καθώς με 5 πόντους του Κόππολα, 4 του Ντζούρα, άλλους τόσους του Βουτσελάκου και 3 του Δαλίτσικα, προηγήθηκαν με 18-8, 1:30 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Με καλάθια των Νιωτάκη και Μπούντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6, 18-12, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο είχε ο Ραχωβίτσας.

Στη δεύτερη περίοδο οι Μυρμιδόνες συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με δύο τρίποντα του Ραχωβίτσα και 5 πόντους του Νιωτάκη, έφτασαν στο 15-0 σερί και προσπέρασαν με 18-23, 5:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί ο Ψύκος πήρε time out και άμεσα οι γηπεδούχοι βρήκαν εκ νέου ρυθμό, αφού με 5 πόντους του Κόππολα, 4 του Βουτσελάκου και βοήθειες των Οικονομάκη - Οργίνου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 32-27, τρέχοντας ένα 14-4 επιμέρους σκορ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Πετρόπουλου έσφιξε την άμυνά της και 7 πόντους του Βενέτη και δύο νέα τρίποντα του Ραχωβίτσα, πήρε κεφάλι στο σκορ με 43-46. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κόππολα (4π), Βουτσελάκος (3π) και Μουσταφέρης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 43-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Νιωτάκης πήρε μπρος και με 14 δικούς του πόντους και βοήθειες των Μπούντα, Πετρόπουλου και Ραχωβίτσα, οδήγησαν τους Μυρμιδόνες στη νίκη με 57-70! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιθετικά οι Airμπωλ, με τους Οικονομάκη, Μουσταφέρη και Κόππολα να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/30 βολές, 19/40 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/26 βολές, 16/31 δίποντα και 9/24 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των AirΜπωλ ο Ντζούρας με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 2/2 δίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Myrmidons ο Νιωτάκης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 4/7 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Airμπωλ (Ψύκος): Βουτσελάκος 11, Δαλίτσικας 1, Κυριάκος, Κόππολα 16, Μουσταφέρης 13 (1), Ντζούρας 6, Οικονομάκης 6, Οργίνος 4, Παπαδάκης, Ραπτοδήμος

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 13, Γάββαρης 4, Θωμάς, Μπούντας 10, Νιωτάκης 22 (4), Ραχωβίτσας 17 (5), Πετρόπουλος 4, Σιμωνετάτος

Τι μας άρεσε: Το show του Νιωτάκη στο τελευταίο δεκάλεπτο!