12/01/2024
Black Mamba 16 16 10 22 - 64 -
The Jokers 17 10 15 13 - 55 -

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε το Black Mamba!

Μπορεί να τα βρήκε "σκούρα" απέναντι στους "παθιασμένους" Jokers, όμως το Black Mamba με ολύμπια ψυχραιμία στο τέταρτο δεκάλεπτο διαχειρίστηκε τις απουσίες του και έφτασε στις 9 νίκες στην Master League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους Jokers να αποκτούν προβάδισμα βραχείας κεφαλής (16-17), χάρη στα τρίποντα των Κηρύκου, Τζιτζιγλάκη και Κωστελέτου και τα δίποντα του Φραγκογιάννη. Οι Μονέος και Δέδες ήταν αυτοί που έκαναν την διαφορά στην επίθεση του Black Mamba.

Οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου είχαν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους, με τον Πουγκακιώτη να σκοράρει κατά ριπάς και την άμυνα να έχει προσαρμοστεί στα δεδομένα του αγώνα. Η ομάδα του Μπασδάνη έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά με τους Δέδε και Μονέο, έκανε την ανατροπή και διαμόρφωσε το υπέρ της 32-27 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να "σφίγγουν" την άμυνά τους, να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση από την περιφέρεια και να ισοφαρίζουν σε 42-42 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Οι γηπεδούχοι κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά για τα δεδομένα τους στην επίθεση και το τέταρτο δεκάλεπτο αναμενόταν συναρπαστικό.

Με μπροστάρη τον... "βιονικό" Μονέο και άξιο συμπαράσταση τον Δέδε, το Black Mamba έκανε άψογη διαχείριση, έβαλε τα μεγάλα σουτ και με επιμέρους σκορ 22-13 έφτασε σε μια σημαντική με 64-44 που τον κράτησε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Κηρύκου - Πουγκακιώτη δεν ήταν αρκετές για τους Jokers που ήθελαν το... κάτι παραπάνω για να πανηγυρίσουν μια μεγάλη νίκη.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δέδες με double double  και 26 πόντους (11/16 δίποντα, 4/7 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/57 δίποντα, 1/14 τρίποντα και 15/24 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/38 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 1/10 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Μονέος 22 (1), Μπολοτάκης 5, Δέδες 26, Ρεπάνης 3, Chemtan 6, Μαρίτσας 2

Jokers (Χατζημιχαήλ): Φιλιππάκος 7 (1), Φραγκογιάννης 6, Απτόσογλου, Τσέκας, Κωστελέτος 4 (1), Τζιτζιγλάκης 8 (2), Πουγκακιώτης 15 (1), Κήρυκος 13 (3), Ξυπολυτάκος 2

Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στο φινάλε.