Aladalon 20 16 15 28 - 79 -
Athens Super Sonics 8 17 23 21 - 69 -

Δυσκόλεψαν τους εαυτούς τους οι Aladalon!

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν οι Aladalon στην αναμέτρηση με τους Athens Super Sonics, η οποία έγινε στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της Development 2. Αν και προηγήθηκαν νωρίς οι Aladalon με μεγάλη διαφορά, οι Super Sonics επέστρεψαν αλλά δεν κατάφεραν την ανατροπή.
Η πρώτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους Aladalon οι οποίοι, με πρωταγωνιστή τον Χρήστο Μιχαηλίδη, έκαναν ότι ήθελαν τους Sonics κάτω από το καλάθι και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-8. Σε αυτό το διάστημα ο παίκτης των Aladalon πέτυχε 11 πόντους! Άξιος συμπαραστάτης του ο Μελανοφρύδης με έξι. Για τους Sonics ο Βουράκης πέτυχε πέντε.
Η δεύτερη περίοδος ήταν πιο ισορροπημένη και η Super Sonics βγήκαν εύκολα διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Από το – 12 της πρώτης περιόδου, με ένα 12-3 σερί έφτασαν να φέρουν το παιχνίδι στο – 4, 24-20 με 5'45 ακόμα. Εκεί οι αδερφοί Μιχαηλίδη, Χρήστος και Ιορδάνης, ανέλαβαν δράση για να βρει το ημίχρονο μπροστά τους Aladalon με 36-25! Όλοι οι πόντοι των Aladalon προήλθαν από αυτούς τους δύο, με τον Χρήστο να πετυχαίνει έξι πόντους και τον Ιορδάνη 10! Ο Βουράκης ξεχώρισε πάλι για τους Sonics με εφτά.
Η τρίτη περίοδος ήταν η στιγμή που οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ. Η άμυνα των Aladalon έδειχνε να μην μπορεί να βρει λύσεις απέναντι στους παίκτες των Sonics και χάρη του Χρήστου Μιχαηλίδη η λήξη της περιόδου τους βρήκε μπροστά με 51-48! Σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχε 10 από τους 15 πόντους της ομάδας του. Οι Sonics που γκάζωσαν για την ανατροπή και έκαναν το ματς ντέρμπι, είχαν μπροστάρη τον Βουράκη με 12 πόντους και τον Κυδώνη με πέντε, οι οποίοι έτρεχαν επιτυχημένους αιφνιδιασμούς.
Στην τέταρτη περίοδο οι Aladalon έσφιξαν την άμυνα τους με καθοδήγηση από τον Διαμαντόπουλο. Ο γκαρντ των Aladalon έδωσε ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να βρουν και τις λύσεις στην επίθεση. Χαρακτηριστικά με 6’43” για το τέλος και το ματς στο +4, ένα σερί 12-4 έβαλε τέλος ουσιαστικά στα όνειρα των Πράσινων” για κάτι καλύτερο. Το τελικό σκορ ήταν 79-69 σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Ο Σουβλέρης (8), Μελανοφρύδης (5) και Κτενίδης (5) ξεχώρισαν επιθετικά για τους νικητές. Βουράκης με οχτώ και Κυδώνης με εφτά για τους ηττημένους.

Mvp αναδείχθηκε ο Χρ. Μιχαηλίδης ο οποίος είχε 29 πόντους (2/5 βολές, 12/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Από τους Super Sonics ξεχώρισε ο Βουράκης ο οποίος είχε 32 πόντους (9/12 βολές, 7/14 δίποντα, 3/5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 λάθη.
Συνολικά οι Aladalon είχαν 27/47 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 10/29 βολές, πήραν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι Athens Super Sonics συνολικά είχαν 18/40 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 15/28 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και 14 λάθη.
Aladalon (Χρ. Μιχαηλίδης): Διαμαντόπουλος 2, Χρ. Μιχαηλίδης 29 (1), Αθανασάκος Α. 4, Ι. Μιχαηλίδης 12 (6ρ), Σουβλέρης 10 (1), Μελανοφρύδης 13 (9ρ), Παυλίδης 2 (4ασ), Κτενίδης 7.
Athens Super Sonics (Φιλιόπουλος): Δεγγεστίνος, Κυδώνης 16 (1τρ 6ρ), Φιλιόπουλος 2, Τάλλαρης 3 (1τρ 6ρ), Κορδάτος 2, Χουντής 5 (1), Φόρτης, Αυγερινός, Χατζηλάκος 2, Αθανασάκος 7, Βουράκης 32 (3τρ 8ρ).
Τι μας άρεσε: Το δυνατό ξεκίνημα των Aladalon και το comeback των Athens Super Sonics.