28/03/2022
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 24 12 24 18 - 78 -
Flying Circus 22 20 19 14 - 75 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά κέρδισαν οι Γαλάτες!

Την όγδοη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Development League πήραν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, που κέρδισαν δύσκολα στον Κολωνό τους ελλιπέστατους αλλά μαχητικούς Flying Circus με 78-75

Με αρκετά καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βρίσκουν το τρόπο να σκοράρουν αρκετά. Οι Ανυπότακτοι Γαλάτες θέλησαν να επιβάλουν από νωρίς τον ρυθμό τους, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς απαντήσεις. Τελικά η ομάδα του Τερζή, προηγήθηκε με 24-22 με τον Γιώργο Λαδά να σημειώνει 10 πόντους. Για τους «λευκούς» 8 πόντους έβαλε ο Αλεξάκης και 7 ο Σωτηρόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι μαχητικοί Flying Circus συνέχσαν να βάζουν πολύ δύσκολα στους Γαλάτες. Με το δίδυμο Αλεξάκη – Σωτηρόπουλο να συνεχίζει να οργιάζει και να είναι απολαυστικό σημειώνοντας 25 από τους 42 πόντους οι Circus προηγήθηκαν με 42-36 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την ομάδα του Τερζή, 4 πόντους έβαλε ο Δημήτρης Μπετχαβάς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, αφού οι Ανυπότακτοι Γαλάτες πάτησαν το γκάζι. Με μπροστάρη τον Γιώργο Λαδά που έβαλε 10 πόντους (είχε φτάσει τους 21) οι Γαλάτες έτρεξαν ένα επιμέρους 24-19 και μείωσαν στον πόντο, 60-61 στο 30΄. Τους Flying Circus κρατούσαν μπροστά στο σκορ οι Σωτηρόπουλος και Αλεξάκης με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα.