26/10/2020
Flying Circus 18 11 15 16 - 60 -
La Bola De Papel 21 13 12 18 - 64 -

Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε η La Bola de Papel!

Στην τελευταία περίοδο κατάφερε να πάρει τη νίκη η La Bola de Papel κόντρα στην ελλιπής Flying Circus με 60-64.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2 τρίποντα για τους φιλοξενούμενους με Κούτρα και Μαστορέλη όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με καλάθια των Αλεξάκη που είχε και 2/2 βολές και Στρατηγού. Ο Κούτρας σκόραρε ξανά για 3, για να ακολουθήσει ο Αλεξάκης με άλλους 4 πόντους. Στο τέλος με ένα σερί 10-2 οι La Bola πήρε προβάδισμα 3 πόντων (18-21) με τους Μαστορέλη και Κούτρα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθια των Ξαγοράρη και Αλεξάκη και απάντηση του Μαστορέλη. Ξαγοράρης, Στρατηγός και Αλεξάκης έτρεξαν ένα σερί 6-0 ενώ στα τελευταία λεπτά απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με 2 τρίποντα των Σωτηρόπουλου και Κουτρόπουλου για το 29-34.

Στην τρίτη περίοδο η La Bola ξεκίνησε δυνατά! Ο Φλώρος με 8 πόντους και οι Κουτρόπουλος Κοντίνος έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 32-44. Εκεί όμως η Flying Circus ξύπνησε και έτρεξε σερί 9-0 με τους Ξαγοράρη και Αλεξάκη για το 44-46 και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου η γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν και σκόραραν μόνο από τη γραμμή των βολών με Αλεξάκη και Στρατηγό ενώ οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα πήραν κεφάλι στο σκορ και σημαντική διαφορά με 47-59 με τους Κούτρα και Οικονόμου που ήταν καθοριστικός σε αυτό το χρονικό σημείο. Ο Στρατηγός με 2/2 βολές μείωσε αλλά η χαριστική βολή ήρθε με τρίποντο του Κούτρα. Μέχρι το τέλος οι Flying Circus κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 60-64 με τους Αλεξάκη και Πιπιλή.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/23 βολές, 18/52 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 55 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι τέλειωσαν με 3/9 βολές, 15/37 δίποντα και 9/30 τρίποντα, είχαν 26, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 λάθη.

Mvp της αναμέτρησης ο Αθανάσιος Μαστορέλης με 11 πόντους, 4/6 βολές και 3/5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Αλεξάκης με 37 πόντους, 13/27 βολές, 12/25 δίποντα και 1/2 τρίποντα, είχε 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Flying Circus(Πιπιλής): Στρατηγός 9, Αλεξάκης 37, Ξαγοράρης 11, Ασημακόπουλος, Πιπιλής 3

La Bola de Papel(Κούτρας): Κουτρόπουλος 11, Μαστορέλης 11, Κοντίνος 5, Μαρινάκης 2, Φλώρος 12, Οικονόμου 4, Κούτρας 14, Μαύρης, Σωτηρόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστικότητα που έδειξαν οι γηπεδούχοι παρόλο που ήταν 5 παίκτες στο ματς!