05/03/2023
San Agrinio Engineers 17 15 14 12 - 58 -
Agrinio Tutors 13 7 17 15 - 52 -

Δυσκολεύτηκαν αλλά πήραν τη νίκη οι Engineers

Την 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι San Agrinio Engineers με το 58 - 52 επί των Agrinio Tutors.

Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου έκανε τα εύκολα δύσκολα καταφέρνοντας στο φινάλε να "κλειδώσει" τη νίκη.

Οι Tutors προηγήθηκαν με 4 - 0 στο ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9 - 0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 4 πόντων.

Οι Engineers έτρεξαν σερί 10 - 2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ξέφυγαν με διψήφιο προβάδισμα και στο ημίχρονο διατήρησαν το +12. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι Engineers κρατούσαν το προβάδισμα στα όρια των 10 πόντων. Ένα δίποντο του Γιώργου Τασόπουλου λίγο πριν τα μέσα της τελευταίας περιόδου έστειλε τη διαφορά στους 11.

Οι Tutors δεν τα παράτησαν και με σερί 10 - 0 μείωσαν στον πόντο. Ο Γιώργος Τασόπουλος με τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος έδωσε "ανάσα" στους Engineers, οι δύο ομάδες έχασαν επιθέσεις στη συνέχεια και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γιώργος Στεφανάτος διαμόρφωσε το τελικό 58 - 52.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 19 πόντους και ακολούθησαν ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 10 και ο Νίκος Τάγκας που είχε 10 πόντους και μάζεψε 18 ριμπάουντ.  Για τους Tutors ο Μιχάλης Σταμουλάκης σταμάτησε στους 31 πόντους.

Τι μας άρεσε. Στο φινάλε το παιχνίδι απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον και κρίθηκε σε λεπτομέρειες.

Τι δε μας άρεσε. Οι Tutors δε βρήκαν πολλές λύσεις λόγω και των μεγάλων απουσιών του Καρέτσου και του Στραβοδήμου και περίμεναν πολλά από το Μιχάλη Σταμουλάκη.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Έξαρχος 2, Καταγής 6(2), Κολτσίδας 5, Κοτρώτσος 2, Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης 10(1), Παπαθανασίου, Πρέζας, Στεφανάτος 4, Τάγκας 10(2), Τασόπουλος 19(1).

AGRINIO TUTORS (Μιχάλης Σταμουλάκης): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 3(1), Διδασκάλου 5(1), Καραμπέτσος 2, Λιάγκας 6, Λύγδας 5, Μουρκούσης, Σταμουλάκης 31(4).