24/02/2022
Athens Crips 11 15 7 15 - 48 -
Antilalos BC 8 11 18 19 - 56 -

Δυσκολεύτηκε αλλά «καθάρισε» στο τέλος ο Antilalos!

Σε ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι για 40 λεπτά, ο Antilalos ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία λεπτά και πήρε μία σημαντική νίκη με 56-48 κόντρα στους Athens Crips.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για τους Athens Crips που με όπλο την καλή τους άμυνα κατάφεραν να ελέγχουν το παιχνίδι και να έχουν διαρκώς το προβάδισμα. Με το τέλος της περιόδου, η ομάδα του Παπαδόπουλου προηγήθηκε με 11-8 με τους Γκουγκούση και Αργυρούλη να βάζουν από 4 πόντους. Για τον Antilalo, 5 έβαλε ο Ζαμπέτας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Crips, παίζοντας με μεγαλύτερο πάθος κατάφεραν να τρέξουν ένα νέο επιμέρους 15-11 σερί και να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 26-19 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάντζα που είχε 9 πόντους. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 έβαλε ο Μερκεβίτσιους.

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Antilalo να βρίσκει πόντους από Σουλτάτο, Μερκεβίτσιους και Καραγιάννη και να περνάει μπροστά στο σκορ με 34-33 στο 27′. Οι Crips, δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στην άμυνα ζώνης του Antilalou, με την ομάδα του Ζαμπέτα να περνάει μπροστά με 4, 37-33 με το τέλος της περιόδου.

Με τους Λάντζα και Γιγουρτάκη να σκοράρουν συνεχόμενα καλάθια, οι Crips κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς και να ισοφαρίσουν σε 40-40 στο 34′. Ο Καραγιάννης με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Crips με 48-45 2 λεπτά για το τέλος του ματς. O Antilalos, με 3 συνεχόμενους πόντους του Ζαμπέτα κατάφερε να αυξήσει την διαφορά του στους 6, 51-45 και να πάρει τελικά την νίκη με 56-48.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Βίκτορας Μερκεβίτσιους με 17 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 τάπες. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Λάντζας με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι Crips είχαν 15/64 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 16/50 εντός πεδιάς, 6/21 τρίποντα και 18/37 βολές. Πήραν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα, έκαναν 22 λάθη και 5 τάπες.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος, Γκουγκούσης 7, Παπαδόπουλος, Αργυρούλης 7, Κουρκούλης, Λάντζας 15, Μαρακάκης 7, Ζαγαλάκης 5, Γιγουρτάκης 7.

Antilalos (Ζαμπέτας): Ρούσκας 6, Ζαμπέτας 14, Καραγιάννης 11, Σουλτάτος 6, Σταυρόπουλος, Σκαμπαρδώνης, Μπαμπλέκος, Δάφνης, Δοξαστάκης 2, Μερκεβίτσιους 17.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα καθαρό και μπασκετικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες!