08/04/2022
Tinder Bologna 14 19 22 22 - 75 -
Το Τρίτο Φύλο 11 12 11 12 - 46 -

Δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο η Niko Team!

Το βραδάκι της Πέμπτης 7 Απριλίου στο Μενίδι, η Niko Team βρήκε αντίσταση μόνο για ένα δεκάλεπτο από το Τρίτο Φύλο, αλλά στη συνέχεια επικράτησε εύκολα με 75 – 46, με τον στόχο της πρώτης θέσης να παραμένει.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, με την Niko Team να είναι ελαφρώς καλύτερη και να προηγείται με 14 – 11. Κουτσιώνης και Πλατοκούκης έβγαιναν μπροστά στην επίθεση με 3 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Χαϊδεμένος με 5 και Γεωργάκης με 4 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τους Zhu, Καραμαλίγκα να βάζουν από 6 πόντους και τον Κουτσιώνη να είναι από κοντά με 5, ξέφυγαν στο ημίχρονο με 33 – 23. Στους φιλοξενούμενους έδιναν λύσεις κυρίως οι Καρυτιανός , Χαϊδεμένος και Δεληγιάννης, που έβαλαν από 3 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, η Niko Team επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και εξαφανίστηκε στο σκορ(55-34). Ο Καραμαλίγκας οδηγούσε την κούρσα με 6 πόντους, με τον Θεοχάρη να ακολουθεί με 5 και τον Zhu να βάζει ακόμα ένα τρίποντο , ενώ για τους φιλοξενούμενους , Χαϊδεμένος με 5 πόντους, Δεληγιάννης με τρίποντο και Πανάγος, έδιναν τις λύσεις στο σκοράρισμα.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τέταρτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν τον αγώνα με νίκη 75 – 46. Καραμαλίγκας με 5 και Κουτσιώνης με 4 πόντους, έσερναν τον χορό για την Niko Team, ενώ για το Τρίτο Φύλο, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Πανάγος με 5 και Καρυτιανός με 4 πόντους αντίστοιχα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Haotian Zhu με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καρυτιανός με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Niko Team είχε 23 / 48 δίποντα, 6 / 24 τρίποντα, 11 / 16 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 15 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη. Το Τρίτο Φύλο είχε 12 / 38 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 13 / 24 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσανε σε 22 λάθη.

Niko Team(Μπούρας): Τσαβαλάς 2, Πλατοκούκης 8(6ρ.), Παπαπαύλου 2, Θεοχάρης 7,Yi 6, Zhu 13(9ρ.), Καραμαλίγκας 19, Μπούρας 4, Κουτσιώνης 14.

Τρίτο Φύλο(Δεληγιάννης): Παντελής 2, Δεληγιάννης 7(7ρ.), Καστρίνιος(8ρ.), Γεωργάκης 5(6.), Πανάγος 7, Χαϊδεμένος 17(6ρ.), Καρυτιανός 8(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Niko Team στο δεύτερο μέρος!