19/10/2020
Flood BC 16 20 21 27 - 84 -
Leontario BC 11 17 23 10 - 61 -

Δύσκολη επικράτηση για την Flood!

Το βράδυ της Κυριακής 18, Οκτωβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, οι Flood πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, αλλά πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ επικρατώντας απέναντι στο Leontario με 84 – 61.

Το Leontario άνοιξε το σκορ του αγώνα με δίποντο του Λεστάκη αλλά από κει και πέρα οι γηπεδούχοι οδηγούσαν την κούρσα.Ζαφειρόπουλος με 7 και Γρηγορακάκης με 4 ήταν οι πρώτοι σκόρερ, ενώ για τους φιλοξενούμενους, Λεστάκης(4), Πλαγιαννάκος(4)και Κοντός μείωναν 16 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Flood μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξε την διαφορά με Σταματόπουλο(4), Κουσάση και Χριστοφίλη, αλλά η γρήγορη αντίδραση των Κίτρινων με Χατζησπύρου(5),Πλαγιαννάκο(4) και τρίποντο του Κωνσταντιδέλη έκαναν το σκορ 25 – 23. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Σταματόπουλο(5) και Καραχάλιο πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36 – 28 καθώς το Leontario πέτυχε δύο καλάθια με Πλαγιαννάκο και Χατζησπύρου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου Σταματόπουλος με τρίποντο και Γρηγορακάκης έγραψαν το 41 – 28. Το Leontario δεν μάσησε όμως και με τρομερό 0 – 13 από Πλαγιαννάκο, Κόκκινα, Κορωνάκη, Κοντό και Χατζησπύρου έφερε το ματς στα ίσια 41 – 41.Στην συνέχεια o Κουσάσης με 8 πόντους ανέλαβε δράση για το προβάδισμα της Flood, ενώ για τους φιλοξενούμενους πέντε διαφορετικοί παίκτες έβαλαν από δύο πόντους μειώνοντας σε 57 – 51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Flood έκανε επίδειξη δύναμης. Έσφιξε την άμυνα της και δέχτηκε μόνο 10 πόντους από Πλαγιαννάκο(7) και Χατζησπύρου, ενώ στην επίθεση πετούσε φωτιές. Με τον Ζαφειρόπουλο να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και τον Γρηγορακάκη άξιο συμπαραστάτη με 6 ,ολοκλήρωσαν το ματς επικρατώντας με το ευρύ 84 – 61 και τον Κουσάση να βάζει τρίποντο για highlight από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιάννη Ζαφειρόπουλος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κόψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πλαγιαννάκος με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Flood είχε 33/53 δίποντα,7/14 τρίποντα, 11/19 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Το Leontario είχε 21/37 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 13/17 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Flood(Ζαφειρόπουλος): Γρηγορακάκης 12(3ας.),Ζαφειρόπουλος 20 (12ρ.), Σταματόπουλος 18, Καραχάλιος 5, Δαμίγος 2, Τσάπας 6(4ας.),, Χριστοφίλης 4(9ρ.) Κουσάσης 17(10ρ.).

Leontario (Πλαγιαννάκος): Κοντός 8, Κοκκινάς 3, Πλαγιαννάκος 23 (7ρ.), Κορωνάκης 1(7ρ.), Σπυρόπουλος, Κωνσταντιδέλης 3, Λεστάκης 9, Χατζησπύρου 14.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή για το Leontario από το -13 και η ποιότητα της Flood.