12/10/2020
Remal Madri 14 20 18 6 - 58 -
Old School 15 21 16 13 - 65 -

Δύσκολη νίκη για τους Old School!

Νικητές αναδείχθηκαν οι Old School στο ντέρμπι με τους Remal Madri, παίρνοντας τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η πρώτη περίοδος ήταν αρκετά δυνατή με καλές άμυνες και από τις δυο ομάδες και ως συνέπεια είχε να μείνει το σκορ χαμηλά. Με βολή του Ρηγόπουλου και τρίποντο του Πρίφτη ξεκίνησε το παιχνίδι. Η αντίδραση των Old school ήταν άμεση με ένα σερί 8 πόντων από Σακελλαριάδη, Φιλιππόπουλο και Πισιμίση. Για τους Remal Madri τη σκυτάλη πήραν οι Παπαιωάννου και Αγγελής ενώ για τους Old School σκόραραν οι Γαιτάνος και Σταύρου. Το σκορ έκλεισε στο 14-15.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμα καλύτερη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι με καμία από τις δυο να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ με πάνω από δυο πόντους διαφοράς. Ο Παπαιωάννου σκόραρε 7 πόντους, ενώ από 2 είχαν οι Ρηγόπουλος, Αγγελής, Πρίφτης και Καμολίκης και 4 ο Πολύδωρος. Για τους Old school ο Γαιτάνος είχε 7 πόντους, Σακελλαριάδης 4, Καρακίτσος 2, Πέγκας 4 και Σταύρου 3 πόντους. Το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 34-36.

Αμφίρροπο και το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να χτίσουν κάποια διαφορά. Ο Αγγελής σκόραρε 6 πόντους οι οποίοι ήρθαν με πολύ όμορφες προσωπικές ενέργειες. Παπαιωάννου, Ρηγόπουλος και Δαβιδέλης σκόραραν 4, 5 και 2 πόντους αντίστοιχα ενώ για τους Old school κύριος εκφραστής των επιθέσεων ήταν ο Σταύρου με 8 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Πέγκας με 4 και Καρακίτσος, Πισιμίσης με 2 πόντους. Το δεκάλεπτο έληξε με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες με 52-52.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα με τους Old School να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι και συγκεντρωμένοι. Με τρίποντο του Γαιτάνου και δίποντο του Πέγκα πήραν διαφορά 5 πόντων αλλά ο Πολύδωρος με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε ξανά. Σακελλαριάδης και Σταύρου έδωσαν ξανά προβάδισμα 5 πόντων ενώ με 2/2 βολές ο Παπαιωάννου μείωσε στους 3. Στα τελευταία λεπτά οι άμυνες ήταν εξαιρετικές. Ωστόσο Γαιτάνος και Φιλιππόπουλος σκόραραν και κλείδωσαν τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 8/23 βολές, 16/35 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Είχαν 40 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 9 λάθη.

Στον αντίποδα οι Old school είχαν 4/16 βολές, 20/46 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Μαζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Mvp της αναμέτρησης ο Πέγκας με 14 πόντους 7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και μόλις 1 λαθος.
Για τους Remal Madri ξεχώρισε ο Παπαιωάννου με 18 πόντους, 5/10 βολές, 5/11 δίποντα και 1/4 τρίποντα, έχοντας 10 ριμπαόυντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο με 1 λάθος.

Remal Madri(Καμολίκης): Ρηγόπουλος 10, Παπαιωάννου 18, Πρίφτης 9, Αγγελής 8, Δαβιδέλης 3, Καμολίκης 2, Κουσιορης, Αποστολου, Πολύδωρος 8.

Old school(Καρακίτσος): Σταύρου 16, Γαιτάνος 15, Πέγκας 14, Καρακίτσος 4, Πισιμίσης 5, Σακελλαριάδης 10, Φιλιππόπουλος 1.

Τι μας άρεσε: Πραγματικό ντέρμπι αφού μέχρι και 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς κανείς δεν ήξερε ποιος θα είναι ο νικητής!