06/01/2020
Transporters 13 16 17 14 8 68 -
Hurricanes 14 11 15 20 6 66 -

Δύσκολη νίκη οι Transporters και το αήττητο καλά κρατεί!

Στο καλύτερο παιχνίδι της, σύντομης έως τώρα, χρονιάς οι Transporters κέρδισαν τους αξιόμαχους Hurricanes με 68-66 στην παράταση! Με μία αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο οι Hurricanes ισοφάρισαν 7″ πριν το τέλος αλλά στην παράταση υπέκυψαν στην ενέργεια που έβγαλαν οι Transporters!
Από την αρχή του παιχνιδιού λοιπόν φάνηκε πως πρόκειται για ένα κλειστό ματς ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου! Οι δύο ομάδες ήταν μόνιμα κοντά στο σκορ και η περίοδος έληξε με τον πίνακα να γράφει 13-14! Πιπέρος με τέσσερις από τους γηπεδούχους και ο Περσίτσας με 8 (2 τρ.) από τους Τυφώνες ξεχώρισαν στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στην δεύτερη περίοδο ενώ είχαμε το ίδιο σκηνικό στην αρχή, οι Transporters από τα μέσα της περιόδου πάτησαν γκάζι και με ένα 10-0 σερί ξέφυγαν για λίγο, αλλά οι Hurricanes μάζεψαν την διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 29-25. Οι παίκτες των Transporters πήραν σκορ από πολλούς παίκτες με τον Κοκόση να πετυχαίνει πέντε, ενώ οι Τυφώνες είχαν πάλι τον Περσίτσα πρώτο σκόρερ με έξι (2 τρ.).
Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες ξεκίνησαν και έτρεχαν εναλλάξ σερί! 4-0 οι μεν 4-0 οι δε! 5-0 οι Hurricanes το ίδιο και οι Transporters! Αλλά ένα τρίλεπτο μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό ώστε οι Transporters να περάσουν μπροστά με έξι πόντους! Τέτοια ήταν και η διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 46-40! Κορώσης με έξι πόντους (2 τρ.) ξεχώρισε για τους νικητές ενώ ο Καραθάνος με τέσσερις και Χάρος με τρεις για τους ηττημένους.
Οι Hurricanes όμως δεν είχαν διάθεση να παραδοθούν και με ένα σερί πέρασαν μπροστά στο παιχνίδι με 51-52 και με 53-57 με 1′ 50″ για το τέλος! Οι Transporters ισοφάρισαν, προηγήθηκαν με +2 17″ πριν την λήξη αλλά ένα λάθος φάουλ έστειλε τον Περσίτσα στην γραμμή των βολών και ισοφάρισε για το 60-60! Εκεί οι Transporters ήταν πιο ψύχραιμοι, φάνηκαν να έχουν παραπάνω δυνάμεις και μεγαλύτερη δίψα για την νίκη! Με επιμέρους σκορ 8-6 στην παράταση πήραν το ματς οι Transporters και συνέχισαν αήττητοι την κούρσα του πρωταθλήματος! Σε αυτό το διάστημα των 15 λεπτών ο Κοκόσης ξεχώρισε με εφτά πόντους με ένα τρίποντο, ενώ ο Περσίτσας ήταν τρομερός με 10 πόντους εκ των οποίων ένα τρίποντο!
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Σιώτας με 11 πόντους με 4/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ο Περσίτσας ήταν καλύτερος με 26 πόντους με 3/11 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 5/6 βολές. Είχε επίσης 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 20/42 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 4/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 15 λάθη και 5 μπλοκ! Οι ηττημένοι είχαν 13/41 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 16/25 βολές, 52 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 τάπες και 21(!) λάθη!
Transporters(Κοκόσης):Γκέος Χρ. 8 (5 ριμπ.), Θεοδωρόπουλος 4, Σιώτας 11(1 τρ. 9 ριμπ.), Κοκόσης 14 (3 τρ. 5 ασ.), Πιπέρος 7, Κορώσης 12 (3 τρ. 7 ασ.), Χούλης 4, Κοψαύτης 3 (1), Γκέος Θ. 5.
Hurricanes(Κοσσυβάκης): Συρόπουλος 2, Χάρος 5 (1), Λατίφης 2 (12 ριμπ.), Παπαδημητρίου 2, Καραθάνος 17 (8 ριμπ.), Περσίτσας 26 (5), Ταμιωλάκης, Βασιλειάδης 3 (1), Βλαχος 9 (1 τρ. 15 ριμπ.), Μακρής.
Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι!