04/03/2020
Μίνωες 12 8 11 16 - 47 -
Phoenix Bums 13 14 9 17 - 53 -

Δύσκολη νίκη, αλλά τριάδα για τους Phoenix Bums!

Δύσκολη επικράτηση για τους Phoenix Bums εναντίον των Μινώων με 47-53, σε μία αναμέτρηση που έγινε στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development 1. Με τους Μίνωες να προβάλουν σθεναρή αντίσταση, οι Phoenix Bums δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά πήραν άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, για να στρογγυλοκάτσουν στην τρίτη θέση!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και να σκοράρουν με ανάλογη ευκολία. Σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου συμβάδιζαν στο σκορ και η πρώτη περίοδος έληξε 12-13 υπέρ των Phoenix Bums. Ο Πατίρης και ο Αλεξόπουλος είχαν από τέσσερις πόντους για τους Μίνωες, ο Μοίρας πέτυχε εφτά για τους Phoenix Bums.

Στην δεύτερη περίοδο οι Μίνωες τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην άμυνα των Phoenix Bums και σκόραραν με φειδώ. Με 4-14 σερί η διαφορά ανέβηκε στο +9 για τους Bums, 18-27 (18′), για να λήξει το πρώτο ημίχρονο 20-27. Οι Μίνωες είχαν τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, ενώ ο Αξαμπανόπουλος ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με πέντε πόντους και ο Παπαντωνίου με τρεις.

Με καλάθι και φάουλ του Καραγιάννη η διαφορά ανέβηκε στο +10, 20-30, στο ξεκίνημα της περιόδου αλλά οι Μίνωες αντέδρασαν σωστά και μάζεψαν την διαφορά σχετικά γρήγορα. Η διαφορά έπεσε στους τέσσερις πόντους, 29-33 (28′) και το δεκάλεπτο έληξε 31-36 υπέρ των Phoenix Bums που δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση. Πέντε πόντους πέτυχε ο Κυριακόπουλος για τους Μίνωες και ο Μάρκος τέσσερις, ενώ για τους Phoenix Bums από τρεις είχαν οι Καραγιάννης και Παπαντωνίου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Με τρίποντο του Κυριακόπουλου η διαφορά έπεσε στους δύο πόντους και κάπως έτσι συνεχίστηκε το δεκάλεπτο. Με τρία λεπτά για το τέλος οι Phoenix Bums ανέβασαν την διαφορά στους οχτώ, 42-50, οι Μίνωες προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, 47-52 (38′), αλλά στα τελευταία λεπτά δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση και με απανωτά λάθη έχασαν τις ευκαιρίες τότε και οι Phoenix Bums κλείδωσαν την νίκη. Ο Αλεξόπουλος είχε τέσσερις πόντους και από τρεις οι Κυριακόπουλος, Πατίρης και Μάρκος για τους ηττημένους, ο Λάσπας πέτυχε έξι πόντους και ο Κοβάτσος τέσσερις για τους νικητές.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Αξαμπανόπουλος με 9 πόντους (4/8 δίποντα, 1/4 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Κανελλόπουλος με 9 πόντους (4/11 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ!

Οι Μίνωες είχαν συνολικά 16/36 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 6/10 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Phoenix Bums είχαν 13/46 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 10/22 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ.

Μίνωες (Μπουραζάνης): Μπουραζάνης, Μάρκος 9 (1τρ 7ρ), Πατίρης 7 (1), Αλεξόπουλος 8, Χριστακόπουλος, Παπαστάμος 2, Κυριακόπουλος 10 (1), Κανελλόπουλος 9 (9ρ 4μπ), Δερδελάκος 2.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αξαμπανόπουλος 9 (10ρ), Παπαντωνίου 9 (2), Καραγιάννης 3, Μπαλτζόγλου 4, Μοίρας 9 (1), Κατσαριώτης 4 (9ρ), Αβαρκιώτης, Κοβάτσος 4 (7ρ), Λάσπας 11 (2τρ 7ρ 3ασ).

Τι μας άρεσε: Το πάθος και των δύο ομάδων για την νίκη.