14/02/2020
Most Wanted 18 12 21 20 - 71 -
Peristeri Wardogs 16 16 20 8 - 60 -

Δύσκολη νίκη για Most Wanted!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου του Περιστερίου, οι Most Wanted πήραν τη νίκη με 71-60 απέναντι στους πολύ καλούς χθες Peristeri Wardogs, οι οποίοι ήταν μέσα στο ματς μέχρι το 32-33 λεπτό του αγώνα, αλλά μετά έμειναν από δυνάμεις. Ο αγώνας διεξήχθη στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της Development 2.

Καλύτερο το ξεκίνημα του αγώνα για τους τυπικά φιλοξενούμενους Peristeri Wardogs, οι οποίοι με τον Θοδωρή Καρακατσάνη να είναι εξαιρετικός, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 9-12 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Με τον Γεωργακά να ανεβάζει ρυθμούς και τον Καραμασιώτη να δημιουργεί και να εκτελεί παράλληλα, οι Wanted ισορρόπησαν το παιχνίδι με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 18-16 υπέρ τους.

Γεωργακάς από τη μία και Μπουργαζάς από την άλλη εκτέλεσαν από τα 6.75 , με τους Wardogs να είναι λίγο καλύτεροι. Στοχευμένο μπάσκετ στη συνέχεια από τους Wardogs, με τη μπάλα να περνάει στον Παπαευθυμίου στο ποστ, εκείνος να είναι σε καλό βράδυ, μη έχοντας αντίπαλο να τον περιορίσει, με αποτέλεσμα το 30-32 να είναι το σκορ ημιχρόνου, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τέσσερα (!) τρίποντα από Καρακατσάνη, Γεωργακά, Παπαευθυμίου και Καραμασιώτη. Ζώνη και για τις δύο ομάδες, με τους Καρακατσάνη Θ. από τη μία και Καραμασιώτη από την άλλη να μην έχουν πρόβλημα να σκοράρουν και τους Peristeri Wardogs να είναι μπροστά με τρεις, 41-44. Οι προσπάθειες του Καραμασιώτη κράτησαν τους Most Wanted κοντά στο σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 51-52.

Ένα καλάθι και φάουλ του Παπαευθυμίου στις αρχές της τελευταίας περιόδου ήταν το .. κύκνειο άσμα του, καθώς μετά κουράστηκε όπως όλοι οι Wardogs και περιορίστηκε από την σφιχτή άμυνα των Most Wanted, οι οποίοι έκαναν καλάθια τα κλεψίματα και άνοιξαν την ψαλίδα στο σκορ, με τον Σαμπάνη και τον Ντανάση να .. εμφανίζονται και να κάνουν τη διαφορά, με το 12-0 σερί στο τέλος να οδηγεί τους Most Wanted στο ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 71-60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Πίκουλης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς Peristeri Wardogs ξεχώρισε ο Αχιλλέας Παπαευθυμίου με 27 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι Most Wanted είχαν 19/43 δίποντα, 9/35 τρίποντα, 6/15 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη. Συνολικά οι Peristeri Wardogs είχαν 19/43 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 21 λάθη.

Most Wanted ( Στάντζος): Σαμπάνης 4 (12 ριμπ), Καραμασιώτης 30 (6), Δρόσος 2, Κουσάκης, Πίκουλης 14 (15 ριμπ), Γεωργακάς 15 (5 ριμπ), Μιτζέλος, Ντανάσης 6, Ζαμπάρας.

Peristeri Wardogs (Σοφός):Καρακατσάνης Κ. 3 (5 ριμπ), Μαυρέλος, Αντωνάκης, Καρακατσάνης Θ. 19, Σοφός 8 (10 ριμπ), Μπουργαζάς 3 (4 ασ), Παπαευθυμίου 27 (11 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!