22/12/2021
Reload 17 22 16 11 - 66 -
Hood BC 21 17 9 13 - 61 -

Δύσκολη νίκη για Reload!

Μία δύσκολη και συνάμα σημαντική νίκη πήρε η Reload απέναντι στη Hood, με την παρέα του Περιβολάρη να ξεπερνάει τις απουσίες και να επικρατεί με το τελικό 66-61, απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Πατσάκα.

Milicevic και Ορέστης έβγαλαν τα… πιστόλια νωρίς στο παρκέ του Κολωνού, με τη Reload να ξεκινάει καλύτερα και τη Hood να ανεβαίνει προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε στο 17-21 για την παρέα του Πατσάκα!

Πρωτόγερος και Σιφναίος με την ενέργεια τους παρέσυραν τους φιλοξενούμενους, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους οχτώ στα μέσα της δεύτερης περιόδου (20-28). Ένα σερί 15-1 από Reload με τον Τάκη Πανταζή πρωταγωνιστή επανέφερε τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει εν τέλει στο 39-38.

Γρήγορος ρυθμός, γρήγορες επιθέσεις και διάθεση για όμορφο μπάσκετ και θέαμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Βρέλλη να εκτελεί από τα 6.75 κρατώντας μπροστά τη Reload, η οποία αύξησε κι άλλο την ψαλίδα του σκορ, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 55-47.

Η Hood δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι, ο Λαύκας προσπάθησε να μειώσει το σκορ, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι το 58-56, μετά από βολή του Πρωτόγερου με τρία λεπτά για τη λήξη. Παρά τις τάσεις… αυτοκτονίας που έδειξε, η Reload έφτασε στη σημαντική αυτή νίκη με τελικό σκορ 66-61, δείχνοντας πως έχει το υλικό για κάτι… πολύ καλό φέτος!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Πανταζής με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Hood ξεχώρισε ο Απόστολος Στεφόπουλος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 21/46 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 9/10 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/45 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 6/12 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη.

Reload (Περιβολάρης) :Ορέστης 10, Τριχιάς 8, Δακουτρός 10, Πανταζής 17 (9 ριμπ.), Καραγκούνης, Κοσμίδης 6, Βρέλλης 9, Βεργόγιαννης 6.

Hood (Πατσάκας) : Σολδάτος 4, Πρωτόγερος 7, Σαρρής 6, Μιλίσεβιτς 8, Λαύκας 6, Μισιακός 3, Στεφόπουλος 8, Σιφναίος 19.

Τι μας άρεσε : Πολύ όμορφο το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!