12/11/2019
Komic Mastoras BC 19 11 22 13 - 65 -
Destroyed Pistons 12 16 17 14 - 59 -

Δύσκολη νίκη για τον Komic!

Στα πλαίσια του τρίτου ομίλου της Development 2, ένα πολύ όμορφο ματς διεξήχθη στα Εκπαιδευτήρια Πλάτωνα, ανάμεσα στους Komic Mastoras και τους Destroyed Pistons, με νικητές τους πρώτους με 65-59.

Στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, Ευσταθόπουλος(7) και Παναγόπουλος(5) από τη μεριά των γηπεδούχων τράβηξαν κουπί στο σκοράρισμα, με τον Καράογλου(5) να είναι το αντίπαλο δέος από μεριάς Pistons!(19-12)

Μία κόπια ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους ίδιους πρωταγωνιστές, τους Destroyed να ανεβάζουν ρυθμούς και το σκορ να κλείνει με 30-28 στην ανάπαυλα.

Τρίτο δεκάλεπτο και χείρα βοηθείας στον συγκινητικό Καράογλου(6) έδωσε ο δυναμικός Διαμάντης(5) για τους Destroyed, με το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο και τους Ευσταθόπουλο(8) και Παναγόπουλο(4) από μεριάς Komic να δίνουν λύσεις και να ανοίγουν την ψαλίδα. (52-45)

Τελευταία περίοδος του αγώνα, η διαφορά σταθερά στους 6-8 πόντους, ο Καράογλου(7) συνέχισε να πυροβολεί για τους γκρι, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις, με τον Παναγόπουλο(6) να βάζει κρίσιμα καλάθια και το τελικό σκορ στο παιχνίδι να είναι 65-59 υπέρ των Komic!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγόπουλος ο Βασίλης ο οποίος είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και έκανε ένα λαθάκι. Για τους Destroyed Pistons ξεχώρισε ο Τάσος Καράογλου με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, δίνοντας 1 ασίστ, κάνοντας 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι Komic είχαν 26/69 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 9/22 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκαναν 2 κλεψίματα, κάνοντας παράλληλα 8 λαθάκια. Οι Destroyed Pistons είχαν συνολικά 21/62 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 13/22 βολές, κατεβάζοντας 47 ριμπάουντ, δίνοντας 10 ασίστ, έκλεψαν τη μπάλα 8 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Komic Mastoras ( Στάμου ): Ντουλές 7, Σπυράτος, Αγγελής, Νικόλας 8 (4 ριμπ ), Ευσταθόπουλος 18 (3), Παναγόπουλος 22 ( 9 ριμπ ), Αθάνος 4 ( 13 ριμπ ), Γεράκης 2, Σερεβέτας 4 ( 9 ριμπ )

Destroyed Pistons ( Διαμαντής ): Απέργης 14 ( 8 ριμπ ), Διαμαντής 7 ( 7 ριμπ ), Μάλφας 10, Καράογλου 24 ( 5 ριμπ ), Γαλάνης ( 9 ριμπ ), Ζαραφίδης 2, Ρουκουνάκης 2 ( 8 ριμπ ), Μανιάτης, Πανταζής, Βερβαινιώτης

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες, καθώς και η συγκινητική προσπάθεια του Καράογλου που κουβάλησε την ομάδα του στην προσπάθεια για τη νίκη.