17/12/2023
Agrinio Cava Beers 17 14 14 17 - 62 -
Agrinio Magic 2023 15 21 8 11 - 55 -

Δύσκολη νίκη για τους Agrinio Cava Beers

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Cava Beers προηγήθηκαν με 5 - 0, οι Magic απάντησαν με σερί 15 - 3 φτάνοντας στο +7, όμως ακολούθησε ένα σερί 9 - 0 των γηπεδούχων που έκλεισαν στο +2 την πρώτη περίοδο.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων και οι Magic με σερί 9 - 0 πέρασαν μπροστά με 3. Οι Cava Beers ξαναπήραν "κεφάλι" στο σκορ, όμως στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο σερί 8 - 0 κλείνοντας στο +5 το ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι Magic ξέφυγαν με 8, αλλά η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους που πίεσαν αρκετά, έκλεψαν μπάλες και στο 30ο λεπτό προηγήθηκαν με 45 - 44.

Στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου οι Cava Beers διατηρούσαν μικρό προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια δύο τρίποντα του Λέρη έφεραν μπροστά στο σκορ τους Magic. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι "θωράκισαν" την άμυνά τους και έκλεισαν το παιχνίδι με σερί 8 - 0 φτάνοντας στο τελικό 62 - 55.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νάσος Ρέντζιος με 18 πόντους, 14 σημείωσε ο Γρηγόρης Κουβέλης και 13 ο Betsson MVP του αγώνα Πέτρος Καλλιακμάνης.
Για τους Magic δύο παίκτες ήταν "διψήφιοι" σε πόντους και έκαναν double - double. Ο Χρήστος Στάμος πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ευτύχης Βαρδουλάκης είχε 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο μέχρι το φινάλε.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες έπαιξαν ρόλο, όμως και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι έχουν περιθώρια βελτίωσης ενόψει της συνέχειας.

AGRINIO CAVA BEERS (Θανάσης Ζαμπάρας): Αραχωβίτης 4(1), Ζαρκάδας 9(1), Καλλιακμάνης 13, Κουβέλης 14, Ρέντζιος 18(3), Ρηγογιάννης, Τριμπόνης 4, Φραγγελάκης, Χαϊδής.

AGRINIO MAGIC 2023 (Θόδωρος Καρβούνης - Χρήστος Γιαννοκώστας): Αθανίτης 2, Βαρδουλάκης 11(1), Διδασκάλου 4, Καραμπέτσος 4, Κουβέλης, Λέρης 8(2), Μπουλούκης 2, Στάμος 15, Τηγάνης 6, Τσιρώνης 3(1).