26/09/2019
Athens Pistols 9 12 4 18 - 43 -
San Antonio Smurfs 9 7 13 12 - 41 -

Δύσκολη νίκη για τους Athens Pistols!

Σε ένα κακό από πλευράς ποιότητας παιχνίδι, οι Athens Pistols με κορυφαίο τον Πατρώνη, έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση (43-41) των San Antonio Smurfs και διπλασίασαν τις νίκες τους στο Basketaki Cup. Η παρέα του Μπαλωμένου παρουσίασε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της (λογικό αφού είναι αρχή της σεζόν), όμως δεν το πλήρωσε, αφού παρότι οι San Antonio Smurfs πάλεψαν στα ίσια το παιχνίδι, στο τέλος έμειναν από λύσεις και γνώρισαν την ήττα.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, παρότι οι San Antonio Smurfs ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι και με μπροστάρη τον Δημοβασίλη προηγήθηκαν με 8-3. Η αντίδραση των Athens Pistols ήταν άμεση, παρότι ήταν τρομερά άστοχοι. Με τρία τρίποντα κατάφεραν να δώσουν λύση στο πρόβλημα τους και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 9-9,

Οι San Antonio Smurfs ήταν και πάλι αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το δεκάλεπτο και γρήγορα ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (11-14), όμως δεν είχαν διάρκεια. Οι Athens Pistols με τον Κόκκαλη αυτή τη φορά να δείχνει τον δρόμο, έβγαλαν ξανά αντίδραση. Βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα τους, κράτησαν χαμηλά τον αντίπαλο, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο από θέση οδηγού (21-16).

Στην επανάληψη, ωστόσο, δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι. Χαρακτηριστικό είναι πως σε ολόκληρο το δεκάλεπτο σημείωσαν μόλις τέσσερις πόντους. Την ίδια στιγμή, οι San Antonio Smurfs είχαν βρει τον καλό τους εαυτό και μέσω της άμυνας τους είχαν αναλάβει τα ηνία της αναμέτρησης. Με πλουραλισμό στην επίθεση σημείωσαν 13 πόντους και ανέτρεψαν ξανά την κατάσταση (25-29).

Στην τέταρτη περίοδο ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος στην άμυνα και όπως ήταν αναμενόμενο πήγαιναν πόντο – πόντο. Πατρώνης, Μπαλωμένος και Κόκκαλης από τη μία οδηγούσαν τους Athens Pistols, Δημοβασίλης από την άλλη πλευρά πάλευε για τους San Antonio Smurfs, όμως δεν ήταν αρκετό. Έτσι, οι Athens Pistols, που είχαν μπει σε θέση οδηγού, παρέμεινε με αρκετό κόπο σε αυτή μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη με 43-41.

Οι Athens Pistols τελείωσαν το ματς με 15-69 σουτ (21.7%), εκ των οποίων 4-22 τρίποντα (18.2%), 9-13 βολές (69.2%), μάζεψαν 49 ριμπάουντ (17-32), μοίρασαν 6 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι San Antonio Smurfs μοίρασαν 15-72 σουτ (20.8%), εκ των οποίων 2-21 τρίποντα (9.5%), 9-19 βολές (47.4%), 45 ριμπάουντ (22-33), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Athens Pistols (Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 10 (8ρ.), Μπερντελής 2, Πατρώνης 16 (10ρ.), Κυριακού, Χριστιανόπουλος 3, Μανώλης, Κόκκαλης 10 (8ρ.), Βρυώνης, Σάρρας 2.

San Antonio Smurfs (Παπαζώης): Χρυσοφάκης, Νίκας 3, Καλαϊτζόγλου 3, Αλέξης 4, Γκουρογιάννης 3 (12ρ.), Δημοβασίλης 12 (13ρ.), Παπαζώης 4 (8ρ.), Μανδρώνης 9, Σταύρου 3.

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος και δεν έχασε σε κανένα σημείο το ενδιαφέρον του.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολύ κάκιστα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων.