11/01/2020
West Bombers 15 20 13 21 - 69 -
Milwaukee Drunks 21 11 17 24 - 73 -

Δύσκολη νίκη οι Milwaukee Drunks με super Γιάτσε!

Βράδυ Πέμπτης στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων διεξήχθη η αναμέτρηση για την όγδοη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master, μεταξύ των West Bombers και των Milwaukee Drunks. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε νικητές τους δεύτερους με σκορ 69-73, οι οποίοι με την νίκη αυτή πήραν προβάδισμα στην κούρσα της παραμονής απέναντι στους αντιπάλους τους.

Οι Milwaukee Drunks ξεκίνησαν πολύ ζεστοί το παιχνίδι και βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ. Κύριος τρόπος επίθεσης ήταν το τρίποντο, καθώς οι West Bombers με την άμυνα τους είχαν κλείσει τους διάδρομους προς το καλάθι. Μετά το μέσο του δεκαλέπτου και παρά την αποβολή του Ρούσου οι West Bombers ισορρόπησαν το παιχνίδι για να λήξει η περίοδος 15-21. Ο Ρούσος πρόλαβε να σκοράρει 6 πόντους μέχρι να αποβληθεί, άλλους τέσσερις πρόσθεσε ο Σουλελές για τους γηπεδούχους, ενώ ο Γιάτσε σκόραρε τους 15 από τους 21 πόντους των Milwaukee.

Στη δεύτερη περίοδο οι West Bombers βρήκαν αντίδοτο για το τρίποντο των Milwaukee Drunks, οι οποίοι ήταν πολύ άστοχοι, και με ένα 15-2 σερί πέρασαν μπροστά με +7, 30-23. Με δύο λεπτά να απομένουν οι Milwaukee αντέδρασαν με τον Στασινό (4) και έκλεισαν την διαφορά στο -3, 35-32. Για τους West Bombers ο Κόντος σκόραρε έξι πόντους, ο Μουζακίτης πέντε και ο Μπαρδούλης τέσσερις.

Οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου απάντησαν με ένα δικό τους 14-4 για να προσπεράσουν με 39-47 με 3′ 15″ για την λήξη του δεκάλεπτου. Όμως οι West Bombers στα τελευταία τρία λεπτά βρήκαν το καθαρό μυαλό και με εννέα πόντους στην επίθεση και τρεις παθητικό έκλεισαν στο -1 με 48-49.  Ο Κόντος ξεχώρισε για τους West Bombers με έξι πόντους, ενώ για τους μαύρους ξεχώρισαν οι Στασινός (4), Τούντας (3) και Ντόκος (3).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Milwaukee Drunks μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς, τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν πάλι και με 3'16” να απομένουν έφτασαν στο +11, 55-66. Όμως οι West Bombers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους 67-70 με 34″ για την λήξη. Εκεί οι Milwaukee Drunks ήταν ψύχραιμοι και με 3/4 βολές ξέφυγαν με +6 για να μειώσει άπλα στο τέλος με δίποντο ο Κόντος για το τελικό 69-73. Μεγάλη προσπάθεια από τον Σουλελέ και τον Μουζακίτη με οκτώ πόντους έκαστος για τους West Bombers, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Στασινός με επτά πόντους και ο Γιάτσε με πέντε.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Γιάτσε με 23 πόντους (3/4 βολές, 1/4 δίποντα, 6/13 τρίποντα ), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Κόντος με 20 πόντους (8/10 βολές, 6/12 δίποντα, 0/5 τρίποντα), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι West Bombers είχαν 15/23 βολές, 21/45 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 44 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Milwaukee Drunks είχαν 8/14 βολές, 13/37 δίποντα, 13/40 τρίποντα, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 τάπα.

West Bombers (Μπαρδούλης): Ζαχαρίου 4, Σουλελές 18 (4 τρ. 6ασ.), Μπαρδούλης 4 (6 ριμπ.), Μουζακίτης 17 ( 9 ριμπ.), Κόντος 20 (13 ριμπ. 5 ασ.), Λαγογιάννης (8 ριμπ.), Ρούσσος 6.

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Πάνου 4 (11 ριμπ.), Στασινόπουλος 4, Μέρης 3 (1), Νταγκίνης 2, Μπέσιος 2, Στασινός 15 (1), Γιάτσε 23 (6), Τούντας 11 (3τρ. 7 ριμπ), Ντόκος 9 (2).

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους