18/11/2019
Milwaukee Kebabs 13 6 16 17 - 52 -
Kourkoutes BC 16 18 9 10 - 53 -

Δύσκολο πέρασμα από Milwaukee για τους Kourkoutes!

Αν και βρέθηκαν μέχρι και στο +19, οι Kourkoutes λύγισαν στις λεπτομέρειες τους Milwaukee Kebabs με 52-53 και έκαναν το 3/3 στον έκτο όμιλο της D2-League μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής.

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kourkoutes να προηγούνται με 13-16, χάρη σε 6 πόντους του Συρίγου, 6 του Μανιουδάκη και 4 του Βεϊσάκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Σαμπροβαλάκης (4π), Πέτρος Ασπράς (3π), Ανεμοδουράς (3π) και Αγαλιώτης (3π).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αθανασίου έκανε πάρτι, με τον Συρίγο να καρφώνει δύο φορές και τους Πηξομάτη – Πλέστη να ευστοχούν από την περιφέρεια, χτίζοντας έτσι διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 15-34. Το μόνο που κατάφεραν οι Milwaukee Kebabs ήταν να μειώσουν στους 15, 19-34, μετά από τριποντάκι του Ανεμοδουρά, ενώ το πρώτο καλάθι είχε βάλει ο Χριστόπουλος.

Με τρεις τρίποντες βόμβες του Αγαλιώτη και μια του Ανεμοδουρά, το συγκρότημα του Καραμαλέγκου έριξε την διαφορά στους 6, 33-39, 2:00 για την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Τελικά οι Kourkoutes έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 35-43, έπειτα από 4 πόντους του Μανιουδάκη, τρίποντο του Σαρακηνού και δίποντο του Βασιλοπούλου. Σκορ τρίτης περιόδου 35-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Kebabs κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 49-49, 2:00 για το φινάλε, με τους Ανεμοδουρά (9π) και Αγαλιώτη (5π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, χάνοντας την ευκαιρία στο τέλος να κλέψουν τη νίκη με τους Πέτρο Άσπρα και Τζώρτζο να αστοχούν! Το δίδυμο Μανιουδάκη – Συρίγου έβγαλε το φίδι από την τρύπα για τους Kourkoutes στα τελευταία λεπτά με 4 πόντους έκαστος, οδηγώντας έτσι την παρέα τους στη νίκη με 52-53!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 9/41 δίποντα και 9/22 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/14 βολές, 19/49 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Kebabs ο Αγαλιώτης με 19 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 4/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Mvp για τους Kourkoutes ο Συρίγος με 18 πόντους, έχοντας 4/5 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Ασπράς Α., Αγαλιώτης 19 (3), Νεαμονιτάκης, Χριστόπουλος 3, Σαμπροβαλάκης 4, Ασπράς Π. 5, Τσιγκάκος, Ανεμοδουράς 18 (6), Τζώρτζος 3, Δημόπουλος, Ανδρέου

Kourkoutes (Αθανάσιου): Πηξομάτης 3 (1), Κούρτης, Μεγαγιάννης, Δαιμονάκος, Βασιλόπουλος 2, Σαρακηνός 5 (1), Πλέστης 5 (1), Τριανταφύλλου, Συρίγος 18, Μανιουδάκης 14, Βεϊσάκης 6

Τι μας άρεσε: Τα δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Συρίγου στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά κυρίως η προσπάθειά του να κάνει ανάποδο κάρφωμα!