13/12/2019
Athens Crips 12 7 19 16 - 54 -
War Gamers 20 24 23 23 - 90 -

Δωράκι στον Σπύρο από τους War Gamers!

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι War Gamers, καθώς επικράτησαν εύκολα των 6 Athens Crips με 54-90 και θα περιμένουν να μάθουν απόψε τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Sacatemento Kings – Λεγάμενοι, κάνοντας το καλύτερο δώρο στον πρόεδρο Σπύρο Σκλαβενίτη για την ονομαστική του εορτή!

Από νωρίς οι War Gamers πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Παρίσου, 5 του Σοφούλη και 4 του Θεοφανόπουλου, προηγήθηκαν με 12-20 στο ξεκίνημα της συνάντησης. Το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά τραβούσε ο Σμυρλής με 7 πόντους, ένα τρίποντο έβαλε ο Κουγιουμτζόπουλος και ένα δίποντο ο Κουρκουλής.

Στην δεύτερη περίοδο η περιφέρεια της ομάδας του Σκλαβενίτη πετούσε φωτιές και με τους Γιαννόπουλο (6π), Πάτερο (5π), Κωνσταντίνου (5π), Τσομίδη (3π) και Σοφούλη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 25 πόντων, 19-44! Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο οι Athens Crips, παρά τους 3 πόντους που έβαλε ο Σμυρλής και τις βοήθειες που πήρε από τους Κουγιουμτζόπουλο – Κουρκουλή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και άκρως επιθετικό μπάσκετ, με τους Πειραιώτες να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας, 38-67, χάρη σε 8 πόντους του Κωνσταντίνου, 4 του Πάτερου και τριποντάκι του Θεοφανόπουλου. Πάλεψαν σε εκείνο το διάστημα οι Σμυρλής και Μαρκαντώνης για την παρέα του Παπαδόπουλου, ωστόσο τόσο οι 9 πόντοι του Γιώργου, όσο και οι 4 του Νίκου δεν ήταν αρκετοί για να μαζέψουν την διαφορά. Σκορ τρίτης περιόδου 38-67!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην τελευταία περίοδο, με τους War Gamers να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 54-90 έπειτα από τρία ακόμη τρίποντα του Κωνσταντίνου, 5 πόντους του Παρίσου και τρίποντο του Πάτερου. Για τους Athens Crips στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σμυρλής (7π), Κουρκουλής (6π) και Μαρκαντώνης (3π).

Οι τυπικά γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 5/11 βολές, 20/63 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 9/13 βολές, 21/39 δίποντα και 13/32 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Athens Crips ο Κουρκουλής με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 6/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 2 τάπες. Mvp των War Gamers ο Κωνσταντίνου με 19 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 2/6 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Κουγιουμτζόπουλος 6 (1), Οικονόμου 2, Παπαδόπουλος, Κουρκουλής 13, Σμυρλής 26 (1), Μαρκαντώνης 7 (1)

War Gamers (Σκλαβενίτης – Μέμεζας): Παρίσος 15 (1), Σούλης 4, Θεοφανόπουλος 11 (1), Κωνσταντίνου 19 (5), Τσομίδης 5, Σοφούλης 12 (2), Πάτερος 14 (2), Γιαννόπουλος 10 (2)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των War Gamers από την περιφέρεια και ειδικότερα του «Ντίνου»!