03/03/2024
Remal Madri 11 19 10 17 - 57 -
Terroristas 6 16 10 9 - 41 -

Δωρεάν μαθήματα basket δια χειρός Κουσιορή!

Οι παίκτες των δυο ομάδων πρέπει να έφαγαν λίγο παραπάνω και συνάμα να έριξαν και ένα μεσημεριανό ναπ, αν κρίνουμε από το τελικό επιμέρους 11-5 του πρώτου  δεκαλέπτου! Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ έξω από την γραμμή των 6.75, με τους Λουκόπουλο και Πρίφτη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο! Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν μουδιασμένα την αναμέτρηση, με τον Λίτινα να αποτελεί τον πρώτο σκόρερ στο διάστημα αυτό με 3 πόντους στο ενεργητικό του!

Ο Χριστόφορος Κουσιορής βλέποντας τις δύο ομάδες να πετάνε χαρταετό στο πρώτο δεκάλεπτο σηκώθηκε από τον πάγκο, πήγε στην γραμματεία, ζήτησε αλλαγή, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, έβαλε δύο συννεχόμενα τρίποντα και έδωσε το έναυσμα ώστε να ανέβει κατακόρυφα η ένταση στο παιχνίδι, κάτι που αποτυπώθηκε στον φωτεινό πίνακα στο πέρας του ημίχρονο(30-22)! Οι Terroristas απο την άλλη παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου, ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα τους στην επίθεση! Ο Θωμάς Τσιαούσης ήταν εξαιρετικός δίνοντας την ευκαιρία στον Τσιαούση junior να κλέψει κάτι από το πλούσιο παλμαρέ του , ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο επίσης πολύ καλός Λίτινας!

Remal Madri και Terroristas είπαν να μη μας καλομάθουν και έτσι επέστρεψαν στις χαμηλές πτήσεις, οσον αφορά το θέαμα που μας παρουσιάσαν! Φωτεινή εξαίρεση για ακόμη μια φορά ο μέγας Κουσιουρής, ο οποίος «χλάτσωσε» ακόμη ένα τρίποντο, αφήνοντας τον Αντώνη Καμολίκη να παρακολουθεί αποσβολομένος από τον πάγκο! Στην άλλη πλευρά, πρέπει να σταθούμε στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων, καθώς κράτησαν έναν σπουδαίο αντίπαλο στους δέκα πόντους! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με την Remal μπροστά στο σκορ με 40-32!

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε το ονοματεπώνυμο του Σταύρου Αγαδάκου! Ο σπουδαίος σέντερ κυριάρχησε κάτω από τα δυο καλάθια, πέτυχε 7 πόντους, κατέβασε 3 ριμπάουντ, πραγματοποίησε double-double και έπαιξε το πλέον καθοριστικό ρόλο ώστε η ομάδα του να επιστρέψει στις νίκες με σκορ 57-41!

Betsson MVP ο Σταύρος Αγαδάκος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψίμο και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θωμάς Τσιαούσης είχε 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Remal Madri(Καμολίκης): Αγαδάκος 11, Καμολίκης 2, Κοντέλης, Κουσιορής 11, Λουκόπουλος 15, Ναυπλιώτης 4, Πρίφτης 9, Ρηγόπουλος 5.

Terroristas(Κονοφάος): Κονοφάος 4, Λεπίτκας, Λίτινας 14, Μπίρης 7, Μπουγάς 2, Θ.Τσιαούσης 8, Ι.Τσιαούσης 6.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Κουσιορή και Αγαδάκου!