14/10/2023
Gallika and Piano BC 14 9 7 20 - 50 -
L' Ovelha Negra 10 14 15 18 - 57 -

Δώστε την μπάλα στον Σπάθη!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου η L’Ovelha Negra επικράτησε στις λεπτομέρειες κόντρα στα Gallika and Piano με τελικό σκορ 50-57 και με τον Άρη Σπάθη να απλοποιεί την κατάσταση στο φινάλε, χάρη στην ψυχραιμία του από την γραμμή των ελευθέρων βολών.

Ελαφρώς καλύτερα ξεκίνησαν το ματς τα Gallika, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Γράδο (7π.) και Λαγουτάρη (4π.) και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Σε κοντινή απόσταση κρατήθηκαν οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας στήριγμα στους Λάνη (5π.), Ταχίρα (3π.) και Γρηγορόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η L’Ovelha παρουσιάστηκε βελτιωμένη. Με συγκέντρωση στην άμυνα και τους Ταχίρα (6π.), Γρηγορόπουλο (4π.), Λυμέρη (2π.) και Σπάθη (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή. Στην αντίπερα όχθη, τα Gallika έβγαλαν αρκετή ενέργεια, όμως αντιμετώπισαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, παρά την προσπάθεια των Γράδου (3π.), Καβαλλιεράτου (2π.), Λαγουτάρη (2π.) και Στ. Πιερρουτσάκου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-24.

Μετά την ανάπαυλα η L’Ovelha διατήρησε τα ηνία, φλερτάροντας με τις διψήφιες διαφορές, χάρη στους Ταχίρα (9π.), Σπάθη (3π.) και Βλάχο (2π.). Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι, προβληματίζοντας αρκετά με την επιθετική τους εικόνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Τα Gallika ξύπνησαν και έβαλαν πίεση στη L’Ovelha, βρίσκοντας λύσεις με συνέπεια από τους Στ. Πιερρουτσάκο (8π.), Γ. Πιερρουτσάκο (6π.), Σταθόπουλο (3π.) και Γράδο (2π.). Η ομάδα του Γρηγορόπουλου (5π.), όμως, άντεξε και με λυτρωτή τον Σπάθη (9π.) πανηγύρισε την πολύτιμη αυτή νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, τα Gallika and Piano είχαν 13/46 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 15/29 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η L’Ovelha Negra είχε 15/46 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 18/37 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάουλο Ταχίρα με 19 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 5/12 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Πιερρουτσάκος με 12 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλέψιματα και 2 λάθη σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος) : Γκίκας, Γράδος 15 (1), Καβαλλιεράτος 3, Κατσίκης, Κουμουτζέλης, Λαγουτάρης 6, Πιερρουτσάκος Γ. 6, Πιερρουσάκος Στ. 12 (2), Σταθόπουλος 7.  L’Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος) : Βλάχος 3, Γρηγορόπουλος 12, Κλεφτογιάννης, Λάνη 7, Λυμέρης 2, Σηφακάκης, Σπάθης 14 (1), Ταχίρα 19 (2).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.