69
D.Y. 16 10 24 19 - 69 -
Peristeri Wardogs 6 10 4 13 - 33 -

D.Y. για μεγάλα πράγματα!!!

Την Τετάρτη το βράδυ 25 Σεπτεμβρίου στο κλειστό της Ανθούσας οι D.Y. με μεγάλη εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας μπάσκετ υποσχόμενο για μεγάλα πράγματα, επικράτησαν εύκολα με 69 – 33 των ανέτοιμων ακόμα Peristéri Wardogs.

Ο Τσούκας άνοιξε το σκορ του αγώνα και ισοφάρισε αμέσως ο Παπαευθυμίου.Οι D.Y. πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και με νέο δίποντο του Τσούκα και δύο συνεχόμενα τρίποντα του Δρακάκη προηγήθηκαν με 10 – 2.Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν με Παπαευθυμίου και Σοφό αλλά Αγαδάκος (4) και Τσούκας έγραψαν το 16 – 6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο (10 – 10). Κερασίδης με 5 πόντους, Μεθενίτης και Δρακάκης για τους γηπεδούχους και Βελέντζας, Παπαευθυμίου, Μαυρέλος, Στούμπης και Σοφός για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσαν το 26-16 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που οι D.Y. πάτησαν το γκάζι και εξαφανίστηκαν. Δέχτηκαν μόνο 4 πόντους από τον Παπαευθυμίου ενώ στην επίθεση με πολύ ωραίες συνεργασίες πέτυχαν 24 πόντους.Ο Καλαμπόκης(8) πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα ενώ Τσούκας(5), Κερασίδης, Μεθενίτης και Δημητράκης(4) βοήθησαν να φτάσει η διαφορά στους 30(50 – 20).

Μπαίνοντας στο τελευταίο και διαδικαστικού χαρακτήρα δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν πόντους με Καλαμπόκη(4), Αγαδάκο και Μεθενίτη ενώ και οι φιλοξενούμενοι με Στούμπη(4), Παπαευθυμίου και Λάμπρου απαντούσαν για το 58 – 28.Οι D.Y. δεν σταματούσαν να τρέχουν στην επίθεση και βρήκαν ακόμα 11 πόντους με Μαλάκη, Νικολάου, Δημητράκη και Μεθενίτη(4) ,ενώ στην αντίπερα όχθη οι Wardogs με δίποντο του Βελέντζα και τρίποντο του Στούμπη μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 69 – 33.

MVP του αγώνα αναδείχτηκε ο Βασίλης Καλαμπόκης με 12 πόντους,11 ριμπάουντ και δύο ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Στούμπης με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι D.Y. είχαν 20 – 41 δίποντα, 8– 27 τρίποντα, 5 – 8 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 3 τάπες και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Wardogs είχαν 14 – 46 δίποντα, 1 – 15 τρίποντα, 2 – 10 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

D.Y. (Κερασίδης): Κερασίδης 9, Δρακάκης 9 (8ρ.), Μεθενίτης 11, Δημητράκης 6, Αγαδάκος 6 (12ρ.), Καλαμπόκης 12 (11ρ.), Φατούρος, Νικολάου 2, Π.Τσούκας 12, Μαλάκης 2.

Peristeri Wardogs (Θ.Καρακατσάνης): Αντωνιάδης, Κ.Καρακατσάνης, Μαυρέλος 2, Λάμπρου 2, Θ.Καρακατσάνης, Τσούμπης 9, Σοφός 4, Βελέντζας 4, Παπαευθυμίου 12 (8ρ.), Γιοβάρθης.

Τι μας άρεσε: Μεγάλη πληρότητα το ρόστερ της ομάδας του Κερασίδη αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις.

Τι δεν μας άρεσε: Θέλουν αρκετή δουλίτσα οι Wardogs των Καρακατσάνηδων για να πατήσουν γερά στο γήπεδο.