20/09/2021
Terroristas 16 15 10 12 - 53 -
Ηττηφόρος BC 7 11 11 10 - 39 -

Δυναμικό ξεκίνημα οι Terroristas!

Το βράδυ του Σαββάτου 18, Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Κολωνού, για τον 30ό όμιλο του Basketaki Cup, οι Terroristas επικράτησαν σχετικά εύκολα με 53 – 39 του νεοσύστατου στην διοργάνωση Ηττηφόρου.
Οι Terroristas κρατούσαν εύκολα το υπέρ τους σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με κύριους σκόρερ τους Νικολόπουλο(6) και Λίτινα(3), ενώ για τον Ηττηφόρο πάλευε ο Κωνσταντούλας(6)16-7.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κρατούσαν την διαφορά με τον Νικολόπουλο να κάνει όλες τις δουλειές του γηπέδου, Στράτη, Παπαπαναγιώτου να βάζουν από 4 πόντους και τον Λίτινα από μακριά. Στην αντίπερα όχθη, ο Ηττηφόρος προσπαθούσε να σταθεί με αξιώσεις στο γήπεδο με τον Τσίλογλου να είναι πρώτος σκόρερ με 7 πόντους. Σκορ ημιχρόνου 31 – 18.
Εκρηκτικό ξεκίνημα για τους Terroristas στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Νικολόπουλο να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους και τους Τσιαούση, Μαυρίδη να πετυχαίνουν από ενα καλάθι γράφοντας το 41 – 20. Στην συνέχεια ο Ηττηφόρος στάθηκε καλύτερα και με τους Ανδριγιαννάκη(5), Τσίλογλου , Χαλακατέβα μείωσε σε 41-29.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Τσιαούση και Λίτινα να βάζουν από 6 πόντους κλείδωσαν την νίκη απέναντι στον Ηττηφόρο που έβρισκε λύσεις με τρίποντα από Ανδριγιαννάκη, Τέτσιο και 4 πόντους του Κωνσταντούλα. Το τελικό 53 – 39 αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα.
MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Νικολόπουλος με 15 πόντους 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κωνσταντούλας με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Οι Terroristas είχαν 22 / 42 δίποντα, 3 / 19 τρίποντα, 6/18 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Ο Ηττηφόρος είχε 16 /43 δίποντα, 5 / 21 τρίποντα, 2 / 11 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.
Terroristas (Κονοφάος): Κονοφάος 1 (6ρ.), Λίτινας 12, Μαυρίδης 6, Νικολόπουλος 15 (15ρ.), Παπαπαναγιώτου 2, Στράτης 5, Τσιαούσης 12(12ρ.)
Ηττηφόρος BC(Κωνσταντούλας): Ανδριγιανάκης 11 (8ρ.), Ασημακόπουλος 8 ριμπάουντ, Κωνσταντούλα 13 (9ρ.), Παπασπυριδάκος, Τέτσιος 4(8ρ.)Τσίλογλου 9, Χαλακατέβας 2, Καλαμπόγιας.
Τι μας άρεσε: Εκπληκτική η ενέργεια που έβγαζε ο Νικολόπουλος.