03/03/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 14 23 19 - 69 -
Greek Freaks 20 18 15 8 - 61 -

Δυνατά για την δυάδα ο Αρισταίος!

Η ομάδα του Δενένεγα αν και βρέθηκε πίσω ακόμη και με διψήφια διαφορά, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη και "κλείδωσε" μία θέση στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

Ένα δυνατό και μπασκετικό πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 13-20  χάρη στα καλάθια των Ξυγκάκη, Παρίσου και Χαλούδη. Ο Αρισταίος που εκμεταλλεύτηκε τους ψηλούς του (Παούρης, Φιλιππόπουλος), έπρεπε να δείξει περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα για να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη.

Οι "κίτρινοι" κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, έδωσαν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Ξυγκάκη, Vita και Χαλούδη πήραν προβάδισμα 11 πόντων (27-38). Οι "νησιώτες" συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να προβληματίζουν με την απόδοσή τους. Τα τρίποντα του Παούρη ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν σε αυτό το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έβγαλαν σημάδια αντίδρασης, βελτίωσαν κατά πολύ την άμυνά τους και μπροστάρη τον Φιλιππούπολο μείωσαν σε 50-53, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι πέταξαν στα... σκουπίδια το διψήφιο τους προβάδισμα και μπήκαν σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Με κατάθεση ψυχής, αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σκορ 19-8, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν μια σπουδαία ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος. Οι Greek Freaks "κόλλησαν" στην επίθεση, σημείωσαν μόλις 8 πόντους, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φιλιππόπουλος με 20 πόντους (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαλούδης με 16 πόντους (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/15 βολές).

ΑΣΚ Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 15 (1), Βαλεράς 3 (1), Δημητράτος 3, Δούρος 4, Δρόσος, Μανούρης 8 (2), Παούρης 6 (2), Περδικάρης, Τζίγκος 10, Τούντας, Φιλιππόπουλος 20 (1)

Greek Freaks (Ζαβαντής): Vitas, Διαθεσόπουλος 3, Καρανδρέας 3, Καρατζής 2, Ξυγκάκης 16 (1), Παρίσος 9, Προσελέντης 9 (2), Σκάγκος 4, Υφαντόπουλος 2, Χαλούδης 16 (1)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλε ο Αρισταίος στο τέταρτο δεκάλεπτο.