05/11/2019
G-vana 6 9 3 5 - 23 -
Μίνωες 11 7 10 13 - 41 -

Δυνατή πρεμιέρα για τους Μίνωες!

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μίνωες επικράτησαν εύκολα της G-Vana με 23-41 στο κλειστό της Ανθούσας. για την πρώτη αγωνιστική της Development League.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με την G-Vana να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα χάρη στα καλάθια του Τζανάκη (6-4). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν «στροφές» στα τελευταία λεπτά και με καλάθια των Αντωνάκη, Αλεξόπουλου και Κανελλόπουλου προηγήθηκαν στο 10’ με 6-11.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μίνωες να έχουν το προβάδισμα και την G-Vana να βρίσκει συνεχώς απάντηση στα καλάθια που δεχόταν. Για τους γηπεδούχους οι Τζανάκης, Φιλίππου και Μπαρμπέρης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Κανελλόπουλος και Κυριακόπουλος. Σκορ ημιχρόνου, 15-18.

Στην επανάληψη η ομάδα του Παπαστάμου, «έσφιξε» για τα καλά την άμυνα της, έκανε πιο ορθολογικές επιθέσεις και με καλάθια των Αλεξόπουλου, Κανελλόπουλου, Δερδελάκου και Μάρκου «έχτισε» διψήφια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (18-28). Τίποτα δεν πήγε καλά για την ομάδα του Νικήτα που σκόραρε με το… σταγονόμετρο, ούσα παράλληλα κακή στο αμυντικό κομμάτι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η G-Vana συνέχισε να είναι υπερβολικά άστοχη, σημειώνοντας μόλις 5 πόντους, ενώ οι Μίνωες που είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, διεύρυναν το προβάδισμά τους. Το τελικό σκορ ήταν 23-41 με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στην Development League.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Κανελλόπουλος με double double και 15 πόντους (6/14 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζανάκης με 10 πόντους (3/14 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 9/37 δίποντα (24,3%), 0/26 τρίποντα (0%) και 5/11 βολές (45,5%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/43 δίποντα (32,6%), 1/19 τρίποντα (5,3%) και 10/19 βολές (52,6%). Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

GVana (Νικήτας): Λέκκος 2, Χαλτούπης, Τεντόμας, Μπαρμπέρης 5, Ψωμιάδης 4, Γρηγορόπουλος (12 ριμπ.), Τζανάκης 10, Φιλίππου 2

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης, Μάρκος 8, Αλεξόπουλος 7, Παπαστάμος 2, Κυριακόπουλος 2, Κανελλόπουλος 15, Δερδελάκος 2, Αντωνάκης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίστηκαν οι φιλοξενούμενοι το υπέρ τους προβάδισμα.

Τι δεν μας άρεσε: Το κάκιστο δεύτερο ημίχρονο των γηπεδούχων καθώς και τα ποσοστά των δύο ομάδων πίσω από την γραμμή των 6.75.