15/03/2024
Never Again 16 16 17 11 - 60 -
Air Ballers 11 21 13 11 - 56 -

Δύσκολα, αλλά έγινε το πρώτο βήμα για τους Never Again!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν να... εξερευνήσουν και να αποκρυπτογραφήσουν τα plays των αντιπάλων τους, καθώς δεν είχαν συναντηθεί μέχρι τώρα. Δεν πάρθηκαν πολλά τρίποντα, επειδή προσπαθούσαν να παίξουν πιο σίγουρα. Οι Never Again, οι οποίοι είχαν 10 παίκτες στην διάθεσή τους για την αποστολή (3 παραπάνω από τους Air Ballers), έκαναν συχνές αλλαγές, με τον πρόεδρο της ομάδας Θεόδωρο Τιτίρλα να αναλαμβάνει χρέη coaching όταν ήταν εκτός και εντός γηπέδου. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στους 5 πόντους υπέρ των - τεχνικά - γηπεδούχων (16-11).

Με το πρώτο και... αναγνωριστικού ρόλου για τις δύο ομάδες να έχει φτάσει στο τέλος του, το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε καλύτερα για τους Air Ballers, αφού κυκλοφόρησαν περισσότερο τη μπάλα σε ρακέτα και περίμετρο και σκόραραν πόντους με δίποντα και τρίποντα σε χρονικά σημεία κλειδιά.
Ενώ οι Never Again συνέχισαν να ανακατεύουν την... μπασκετική τους τράπουλα πραγματοποιώντας συνεχείς αλλαγές, η μπάλα κινήθηκε αναγκαστικά πολύ στα χέρια των 3 ψηλών που είχαν στην διάθεση τους οι Air Ballers (Γούλας, Καραγιάννης, Κρυστάλλης), οι οποίοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας από 12 πόντους έκαστος. Στο καλύτερό τους επιθετικά δεκάλεπτο, οι Air Ballers έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία των 32 πόντων με την λήξη του πρώτου μισού (16-21).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι  διακατείχε φρενήρης ρυθμός. Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά κλεψίματα και έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, άλλοτε με επιτυχία (καλάθι) και άλλοτε όχι. Διατηρώντας το προβάδισμα (το οποίο είχε "αγγίξει" και τους 8 πόντους στα μέσα της περιόδου), οι Never Again συμπλήρωσαν τα 30 αγωνιστικά λεπτά όντες μπροστά με 4 (17-13)

Με τις δύο ομάδες να δίνουν τα πάντα στο παρκέ για την πολυπόθητη πρώτη νίκη στη σειρά, η τέταρτη περίοδος εκτιλυχθηκε με περίσσιο πάθος: Ομηρικές μάχες κάτω από τα καλάθια, μάχες για κάθε κατοχή, deny σε πολλές πάσες. Έπειτα από μια συγκλονιστική ανταλλαγή καλαθιών και μια... "ρουλέτα" ελεύθερων βολών που  διεπράχθη στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα - και από την οποία κρίθηκαν πολλά -, οι Never Again πήραν την πρώτη και πολύ σημαντική νίκη για την σειρά.

Betsson Greece MVP ανακυρήχθηκε ο Γεώργιος Καμάρας, ο οποίος σε 32 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ (20 EFF)

Never Again: Γουναρίδης 7, Λουκοβίτης 6, Μυλιόρδος 15, Σαμαράς 2, Συρόπουλος 6, Ψαλλίδας 6

Ο διακριθείς των Air Ballers ήταν ο Τηλέμαχος Γούλας, καθώς σε 39 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 12 πόντους και 7 ριμπάουντ (20 EFF)

Air Ballers: Γκουστίλης 8, Καραγιάννης 12, Κρυστάλλης 12, Πανταλώνας 3, Παπαδημητρίου 9