02/12/2021
Oklaχώμα - - - - - 56 -
Ball Don't Lie - - - - - 51 -

Δύσκολα αλλά κέρδισε η OKLAΧΩΜΑ

Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Master League, η OklaΧώμα αναμετρήθηκε με την γεμάτη ελλείψεις Ball don’t Lie. Μπορεί η γηπεδούχος ομάδα να είχε 6 παίχτες παραπάνω (11) από την παρέα του Μπέλλα (5), αλλά αυτό δεν έκανε το έργο της εύκολο. Η Ball don’t Lie τα έδωσε όλα, παρέδωσε ψυχή και σώμα και κοίταξε στα μάτια το γεμάτο rotation του Μπερδέση. 56-51 ήταν το τελικό σκορ με την OklaΧώμα να ξεφεύγει στο τέλος του αγώνα και να κερδίζει μετά από πολύ καιρό!

Απόλυτη ισορροπία . Αυτή η φράση είναι η κατάλληλη για να χαρακτηρίσει όχι μόνο το 1ο αλλά και το 2ο δεκάλεπτο αυτού του φανταστικού αγώνα. Όσο αφορά την 1η περίοδο,. 5 πόντους είχε ο Μαργώνης και 1 τρίποντο ο Μπερδέσης για την ΟklaΧώμα. Από 1 εύστοχο σουτ πίσω από τα 6.75 μέτρησαν Κακαφώνης και Γασπαράτος. 10-10 ήταν το επιμέρους σκορ.

Όπως αναφερθήκαμε και παραπάνω, στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το 2ο δεκάλεπτο. 12-12 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους τους για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το scoreboard να δείχνει 22-22. 8 σερί πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Παναγόπουλος. Για την BdL, 4 σερί καλάθια έβαλε ο ταχύτατος Γασπαράτος.

Αέρα 3 πόντων πήρε η OklaΧώμα στην 3η περίοδο. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν Σολδάτος και Παναγόπουλος. Ο μεν με τις άμυνες του και ο δε με τα σουτ και τον χώρο που δημιουργούσε. 7 πόντους είχε ο δε. Για την Ball don’t Lie που δεν είχε πολλές αντοχές ακόμα, όλη η ομάδα (και οι 5!) σκόραρε. 12-9 ήταν το σκορ της περιόδου.

Μπορεί στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ball don’t Lie να προσπάθησε. Πέρασε μπροστά στο σκορ και έδειχνε να βαδίζει προς την νίκη. Δυστυχώς όμως για τους φιλοξενούμενους, ο Παναγόπουλος με 8 πόντους οδήγησε τους γηπεδούχους στην νίκη με σκορ 56-51. 7 πόντους πέτυχε ο Γασπαράτος για την ομάδα του Μπέλλα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Σολδάτος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ (0-9), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 28:32 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γεράσιμος Γασπαράτος με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η OklaΧώμα είχε 15/45 δίποντα (33,3%), 5/41 τρίποντα (12,2%), 11/14 βολές (78,6%), 55 ριμπάουντ (15-40), 10 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 11 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 16/52 δίποντα (30,8%), 3/15 τρίποντα (20%), 10/16 βολές (62,5%), 51 ριμπάουντ (6-45), 9 ασίστ. 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Σολδάτος 8 (9 ριμπ), Μπερδέσης 3, Γκάβρανιτς (7 ριμπ), Γεωργακόπουλος (8 ριμπ), Παναγόπουλος 25, Λιούρδης 1 (8 ριμπ), Πετρίτσης 2, Ψαλτάκης 6 (7 ριμπ), Μαργώνης 5, Τριανταφύλλου 4, Χρυσανθακόπουλος 2.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Χαριτονίδης 6 (13 ριμπ), Κακαφώνης 10, Μπέλλας 7 (7 ριμπ), Γασπαράτος 22 (10 ριμπ), Μαθιουδάκης 6 (17 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Δημήτρης Παναγόπουλος που πέτυχε 25 πόντους και οργάνωνε την επίθεση των γηπεδούχων!

Τι μας άρεσε: Η τρομερή προσπάθεια της Ball don’t Lie!