10/03/2022
Occupy Media - - - - - 78 -
Patras LakiStars - - - - - 67 -

Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε το ροζ.

Σκληρό και άκρως ενδιαφέρον ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Occupy Media και Patras LakiStars. Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής της regular season τις Master League, αυτές οι 2 ομάδες αναμετρήθηκαν με μοναδικό στόχο την νίκη. Μπορεί οι Stars να ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά η Occupy Media κατάφερε να σημειώσει την ανατροπή και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. 78-67 ήταν το τελικό σκορ!

Πολύ δυνατό ήταν το 1ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες πάτησαν πολύ δυνατά μέσα στο γήπεδο και τα έδωσαν όλα. Μια διαφορά 2 πόντων δημιούργησαν οι Stars (17-19). 9 πόντους είχε ο τρομερός Κεχαγιάς για την Occupy Media, με τον Κιάφα να βάζει 2 τρίποντα για τους Stars.

Στο +9 έφτασε η αρμάδα του coach Α. στην 2η περίοδο. Έχοντας οδηγό τον πλέον σουτέρ Καμπάση που πέτυχε 3 τρίποντα και συνολικά 10 πόντους, οι Stars πήραν ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πήρε ο Στεφανίδης με 8 πόντους, ενώ 7 είχε ο Κεχαγιάς που συνέχισε τον χαβά του. 20-27 ήταν το επιμέρους σκορ.

Η Occupy Media αντέδρασε στο 3ο δεκάλεπτο. Ο coach Peris έδωσε τις κατάλληλες οδηγίες και η ομάδα πέρασε στην αντεπίθεση. 24-11 ήταν το επιμέρους σκορ. Η Occupy Media πέρασε μπροστά στο σκορ (61-57) και επέβαλλε τον ρυθμό της. 6 πόντους είχε ο Σκροπολίθας. Στην αντίπερα όχθη, από 1 τρίποντο είχαν Κιάφας, Μαγγιώρος Α. και Μαγγιώρος Γ.

Οι Stars προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό. Η Occupy Media έδειξε το μέταλλο της και κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι. 78-67 ήταν το τελικό σκορ. 2 τρίποντα πέτυχε ο Σκροπολίθας και 5 πόντους είχε ο Κεχαγιάς. 2 τρίποντα έβαλε ο Μαγγιώρος Γ. για τους Stars.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάριος Κεχαγιάς με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ (1-3), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 39:13 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Καμπάσης με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ (2-8), 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 30 αγωνιστικά λεπτά.

Σαν σύνολο, η Occupy Media είχε 29/73 σουτ (39,7%), 9/31 τρίποντα (29%), 11/21 βολές (52,4%), 41 ριμπάουντ (11-30), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Οι Patras LakiStars είχαν 23/60 σουτ (38,3%), 13/32 τρίποντα (40,6%), 8/12 βολές (66,7%), 40 ριμπάουντ (5-35), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 7, Στεφανίδης 13, Σκροπολίθας 18 (8 ριμπ), Μάλλιαρης 2, Ρουμελιώτης 12 (15 ριμπ), Κεχαγιάς 26.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Μαγγιώρος Α. 9 (8 ριμπ), Μαρκόπουλος 5, Μάργελος 4, Σαββόπουλος 6, Καμπάσης 16 (10 ριμπ), Κιάφας 12, Μητρόπουλος 6, Τζελέπης, Μαγγιώρος Γ. 9.

Τι μας άρεσε: Οι αντοχές του Ρουμελιώτη που άντεξε 34 λεπτά στο παρκέ!