05/07/2022
Λιμνάνθρωποι BC 15 14 12 8 - 49 -
Puebla BC 13 10 10 11 - 44 -

Δύσκολη η πρόκριση για τους Λιμνάνθρωπους!

Μετά από έναν αρκετά δύσκολα αγώνα και απαιτητικό οι Λιμνάνθρωποι κατάφεραν να πάρουν αυτή την σπουδαία νίκη απέναντι στους Puebla με σκορ 49-44 πηγαίνοντας στην ημιτελική φάση ντου Summer Development Thessaloniki.

Η μάχη θα ξεκινήσει από την πρώτη στιγμή του παιχνιδιού καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν να επιβάλλουν τον ρυθμό από την μια οι Puebla ήθελαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους κυρίως με τις γρήγορες και οργανωμένες επιθέσεις τους , ενώ από την άλλη οι Λιμνάνθρωποι όπως πάντα ήθελαν να παίξουν γρήγορα κυρίως στον αιφνιδιασμό κάτι και που κατάφεραν δημιουργώντας μια μικρή διαφορά 2 πόντων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα συνεχίσει με τους Λιμνάνθρωπους να μειώνουν λίγο τον ρυθμό τους χάρης στα αρκετά άστοχα σουτ τους την ίδια στιγμή που οι Puebla αφενός κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Καριοφίλη αφετέρου θα καταφέρουν να σκοράρουν μόνο 10 πόντους μένοντας λίγο πίσω στην διεκδίκηση της νίκης.

Η συνέχεια του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοια με αυτή το προηγούμενο καθώς οι Λιμνάνθρωποι με τον γρήγορο ρυθμό τους και τα καλάθια του Στράντζαλη ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά , ενώ από την άλλη οι Puebla δυσκολευόντουσαν αρκετά να πετύχουν οποιοδήποτε καλάθι με τις μόνες λύσεις να έρχονται από τα χέρια του Καζαντζίδη.

Οι Puebla όμως δεν θα το βάλουν κάτω και έτσι στην τέταρτη περίοδο θα κάνουν να αδύνατα δυνατά για να μπορέσουν να γυρίσουν το παιχνίδι αυτή την φορά μαζί και με τον Χασεκίδη μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά όμως τα αρκετά άστοχα σουτ τους κόστισαν την νίκη και έτσι οι Λιμνάνθρωποι μπόρεσαν να περάσουν στον ημιτελικό της διοργάνωσης με τελικό σκορ 49-44.

Ο τίτλος του MVP πήγε στον Γιάννη Τσιγαρίδα ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 9 πόντους και μαζεύοντας 16 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Puebla αυτός που ξεχώρισε είναι ο Στάθης Χασεκίδης ο οποίος παραλίγο να πετύχει και αυτός double double με 9 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Λιμνάνθρωποι BC: Καδής 4 , Καλαιτζής 2 , Πρεβενάς , Στράντζαλης 10 (2) , Αμπατζής 10 (1) , Τσεπνίδης , Χοπτερίδης 1 , Πετάβρατζης , Ποζίνης 2 , Ούτος 6 (2) , Αγατσιώτης 5 , Τσιγαρίδας 9

Puebla BC: Σουρμελίδης 7 (1) , Καριοφίλης 14 (1) , Αλεξανδρίδης 1 , Πάχτας , Καζαντζίδης 13 , Λαπαρίδης , Χασεκίδης 9 , Τσιάκαλης