25/05/2022
Valtons 17 28 24 17 - 86 -
Pepperone 19 21 23 19 - 82 -

Δύσκολη νίκη για τους Valtons!

Οι Valtons με μεγάλη δυσκολία κατάφεραν να κερδίσουν τους Pitser Pepperone με το τελικό σκορ να είναι 86-82 πετυχαίνοντας έτσι την δεύτερη τους νίκη στο Summer Master Thesaaloniki 21/22.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Pepperone ξεκίνησαν αρκετά δυναμικά καθώς μετά από ένα φοβερό passing game ο Ζωγράφου θα βγει μόνος του στο τρίποντο και έτσι θα σημειώσει το πρώτο καλάθι στον αγώνα , όμως οι Valtons θα απαντήσουν αμέσως και έτσι με καλάθια του Αλεξανδρίδη θα μπορέσουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Με το παιχνίδι στην αρχή να μοιάζει με ροντέο τα καλάθια του Μιλκούδη όχι μόνο θα καλύψουν την διαφορά αλλά θα περάσουν και μπροστά στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου για μόλις 2 πόντους. Η δεύτερη περίοδος θα βρει και τις δύο ομάδες να βάζουν μεγάλα καλάθια πράγμα που θα αυξήσει αρκετά το σκορ , όμως οι πιο οργανωμένες επιθέσεις των Valtons αλλά και τα καλάθια του Πράτζου και οι ατομικές ενέργειες του Μπίλιου θα βάλουν ξανά την ομάδα τους σε θέση οδηγού με το τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες και των δύο ομάδων ήταν αρκετά χαλαρές με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει ακόμα περισσότερο με τους Pepperone να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ και τους Valtons χάρης στα ωραία mid range σουτ του Αλεξανδρίδη θα κρατηθούν μπροστά με διαφορά 6 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο παρά τις μεγάλες άμυνες των Pepperone αλλά και τα σημαντικά καλάθια των Μιλκούδη και Ονταμπασόγλου δεν κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και έτσι οι Valtons έφυγαν νικητές με το τελικό σκορ να είναι 86-82.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Αλεξανδρίδης ο οποίος άγγιξε το double double με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Pepperone άξιος αναφοράς είναι ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε double double βάζοντας 22 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντ.

Valtons: Πράτζος 16 (1) , Γκρεκίδης 6 (2) , Μάλτος 5 , Αλεξανδρίδης 23 , Οικονόμου 10 (1) , Μπακατσής 2 , Μπίλιος Γ. 18 (2) , Μπίλιος Δ. 6 (1)

Pitser Pepperone: Ζωγράφου Κ. 19 (2) , Ζωγράφου Μ. 9 (3) , Ονταμπασόγλου 13 , Χρονόπουλος 9 , Χρυσοχού 7 (2) , Χατζηνικολάου 3 (1) , Μιλκούδης 22 (2)