08/11/2019
Ναυαγοί 5 16 8 22 - 51 -
Space Hellas 9 16 13 16 - 54 -

Δύσκολο..αλλά ροζ το βράδυ για τους Space Hellas!

Το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Seven 2 , οι Nαυαγοί υποδέχτηκαν τους Space Hellas. Σε ένα ακόμη παιχνίδι του πρώτου ομίλου της Master League, οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Ζορμπά(16π.) και Αγγελογιαννόπουλο(14π.) έκαναν δύσκολη την ζωή των Space στην τελευταία περίοδο, που με τους Βεργογιάννη(15π.) και Ντουμάνη(15π.) κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να διαφύγουν με το ροζ φύλλο . Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 51-54, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν οι Ναυαγοί με το καλάθι του Αγγελογιαννόπουλου στο πρώτο λεπτό, αλλά η απάντηση ήρθε από την εύστοχη βολή του Βεργογιάννη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα πρώτα τρία λεπτά, με το σκορ να γίνεται 5-1, αλλά Βεργογιάννης, Κωσταντινίδης, Ντουμάνης και Μπαμπάκος ανέλαβαν την επίθεση των Space στα επόμενα λεπτά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 5-9.

Τα πατήματά τους βρήκαν οι δυο ομάδες στην δεύτερη περίοδο με τους Ναυαγούς να μειώνουν την διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά, ενώ κύριος πρωταγωνιστής ήταν ο Αγγελογιαννόπουλος με δέκα προσωπικούς πόντους από την περιφέρεια. Στον αντίποδα οι Space έγραψαν 16 συνολικούς πόντους, ξεχωρίζοντας τους Ντουμάνη με επτά προσωπικούς πόντους και τον Βεργογιάννη με έξι δικούς του,κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 21-25.

Με ένα σερί πέντε πόντων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Space πήραν το προβάδισμα για το 23-30. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τέσσερις πόντους του Βλάχου, αλλά ο Βεργογιάννης έδωσε το παρόν για τους φιλοξενούμενους και δύο λεπτά πριν το ημίχρονο με έξι προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το σκορ σε 29-38.

Η τέταρτη περίοδος ήρθε να ανατρέψει τα δεδομένα με βασικό πρωταγωνιστή των Ναυαγών τον Ζορμπά,να κλέβει τις εντυπώσεις με τέσσερα σερί τρίποντα και να φέρνει την διαφορά στον πόντο για το 42-43, μέχρι και τρία λεπτά πριν  από την λήξη. Οι Space Hellas αν και φανερά αιφνιδιασμένοι, αντέδρασαν με 16 συνολικούς πόντους και με ηγέτες τους Ντουμάνη(6π.) και Σιαρρέ(2 τρίποντα) κράτησαν την ψυχραιμία τους και τον έλενχο του παιχνιδιού παίρνοντας την πολυπόθητη νίκη με τελικό σκορ 51-54.

Στο τέλος του αγώνα οι Ναυαγοί είχαν 9/21 δίποντα(42,8%), 9/32 τρίποντα(28,1%) και 6/16 βολές(37,5%). Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, πραγματοποίησαν 10 κλεψίματα ενώ έκαναν 18 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Space Hellas είχαν 11/42 δίποντα(26,1%), 4/17 τρίποντα(23,5%) και 20/26 βολές (76,9%). Αντίστοιχα πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ και έκαναν 14 κλεψίματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ντουμάνης με  15 πόντους, έχοντας 1/8 δίποντα(12,5%), 1/5 τρίποντα(20%) και 10/10 βολές(100%) ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Ζορμπάς με 16 πόντους έχοντας 5/13 τρίποντα(38,5%) και 1/4 βολές(25%) ενώ παράλληλα έγραψε 11 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Ναυαγοί(Κουτσουρής): Αγγελογιαννόπουλος 14(2), Βλάχος 4, Ζορμπάς 16(5), Καραμποΐκη; 3, Νακόπουλος 5(1), Παπακυριακού, Χατζηιοσήφ, Ψαλιδόπουλος 3(1)

Space Hellas(Ντουμάνης): Βεργογιάννης 15, Δουλαβέρης 2, Ηλιόπουλος 2, Καπόπουλος 2, Κωσταντινίδης 5, Μπαμπάκος 4, Ντουμάνης 15(1), Σιαρρές 9(3)

Τι μας άρεσε: Εξαιρετική η τέταρτη περίοδος της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να εχουν ψυχολογία και να προσφέρουν ωραίο θέαμα.