26/11/2019
JugoPLASTIKA 14 12 15 13 - 54 -
Patras Havalakers 31 18 22 20 - 91 -

Easy money για την πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος!

Το βράδυ της Τρίτης τα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο, η JugoPlastika αναμετρήθηκε με τους Havalakers! Το παιχνίδι ήταν μονόπλευρο με την παρέα του Λυκούδη να καθαρίζει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο δίχως να αφήνει περιθώρια στους αντιπάλους. Έτσι λοιπόν, οι Havalakers έμειναν αήττητοι, όντας η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος που το έχει διατηρήσει κάτι τέτοιο, ενώ από την άλλη πλευρά η Jugo έμεινε η μόνη ομάδα χωρίς νίκη αφού έχασε με σκορ 54-91!

Τρομερά άρχισε η πρώτη περίοδος για τους περσινούς φιναλίστ. Με ένα σερί 16-0 έδειξαν ποιοι είναι το αφεντικό και καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. 10 πόντους είχε ο Παπαδόπουλος, 6 ο Μαγγιώρος και 7 Λυκούδης. Για τους «γιουγκοσλάβους» 2 τρίποντα έβαλε ο Κατσιφός και 2 καλάθια ο Μποτίνης.

Πιο ήρεμη σε σχέση με την πρώτη ήταν η δεύτερη περίοδος. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 23 πόντους με τον Λυκούδη να σημειώνει 5. Από 4 είχαν οι Αντωνακάκης και Φούκας για την γηπεδούχο ομάδα, που προσπάθησε να χαρεί και να διασκεδάσει το παιχνίδι!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά 30ρισε. Ο Λυκούδης συνέχισε να κάνει σόου στο ζωγραφιστό και πίσω από τα 6.75,με τον Κατσιφό να είναι ο μόνος που μπόρεσε να σκοράρει με συνέπεια για την JugoPlastika η οποία δεν είχε λύσεις, στην κλάση και στην συνεργάσια των Havalakers!

Εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα. Άλλους 10 πόντους έβαλε ο Λου με την διαφορά να φτάνει έτσι στους 37 πόντους! Έτσι λοιπόν οι «χαβαλέδες» πήρανε μία πολύ εύκολη νίκη ενάντια στην JP, η οποία αντιμετώπισε την μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος με πάρα πολλές ελλείψεις!

Mvp ήταν ο Παναγιώτης Λυκούδης με 23 πόντους, 33 ριμπάουντ (7-26), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 36:46 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/9 δίποντα (66,7%), 3/7 τρίποντα (42,9%) και 2/3 βολές (66,7%). Για την Jugo ξεχώρισε ο Γιώργος Λεονάρδος με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ (6-7), 5 ασίστ και 1 λάθος σε 34:55 λεπτά. Σούταρε 2/9 δίποντα (22,2%) και 1/4 τρίποντα (25%).

Σαν σύνολο, η JugoPlastika είχε 15/53 δίποντα (28,3%), 8/33 τρίποντα (24,2%), 0/4 βολές (0%), 52 τιμπάουντ (18-34), 12 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Havalakers είχαν 26/39 δίποντα (66,7%), 10/49 τρίποντα (20,4%), 9/12 βολές (75%), 60 ριμπάουντ (15-45), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 τάπα και 6 λάθη.

JugoPlastika (Αντωνακάκης): Λεονάρδος 7 (13 ριμπ), Κατσιφός 20, Μποτίνης 7, Φούκας 12 (12 ριμπ), Κοτρώνης 2, Αντωνακάκης 6 (15 ριμπ).

Havalakers (Κωνσταντακόπουλος): Τζέλης 10, Παπαδόπουλος 27, Χρυσανθόπουλος 17, Λυκούδης 23 (33 ριμπ), Κωνσταντακόπουλος 3, Μαγγιώρος 11.

Τι μας άρεσε: Η χημεία και η συνεργασία των Havalakers!