12/04/2022
Peristeri Phantoms 14 16 17 16 - 63 -
Aballiers 20 11 16 9 - 56 -

Έβαλαν από κάτω τους Aballiers οι Peristeri Phantoms !

Βράδυ Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Peristeri Phantoms (12-5) υποδέχθηκαν τους Aballiers (13-4) για την 18η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Ντέρμπι το ματς στη μεγαλύτερη του διάρκεια με τους Περιστεριώτες να παρουσιάζονται πιο συγκεντρωμένοι στο φινάλε και να επικρατούν με 63-56. Διπλό το κέρδος για τους Phantoms που υπερκάλυψαν και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (65-59) και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας θα υπερτερούν. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι στο παρκέ του Κολωνού. Με τον Ανέστη Γραμματικό (10π. με 1 τρίπ.) να ξεχωρίζει και τους Χρήστο Παγάνο (4π.) και Σωτήρη Θάνο (4π.) να τον συνεπικουρούν, οι Aballiers μπήκαν σε θέση οδηγού, πραγματοποιώντας μάλιστα το πιο παραγωγικό τους διάστημα. Στην αντίπερα όχθη, οι Peristeri Phantoms παρέμειναν σε κοντινή απόσταση, χάρη στο δίδυμο Θανάσης Βαλάσης (9π.) και Δημήτρης Μπεκρής (5π. με 1 τρίπ.). Σκορ δεκαλέπτου, 14-20.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και ισορρόπησαν την κατάσταση. Θανάσης Βαλάσης (5π. με 1 τρίπ.) και Δημήτρης Μπεκρής συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκε και ο Γιάννης Κάλας με 6 πόντους και δύο τρίποντα. Στον αντί