27/11/2019
Godfathers 15 12 23 16 - 66 -
Reptors 12 15 14 17 - 58 -

Έβαλαν φρένο στους Rapetors οι Godfathers.

Τέλος στο νικηφόρο σερί των Rapetors έβαλαν οι Godfathers, διπλασιάζοντας παράλληλα τις νίκες τους (66-58) στον πρώτο όμιλο της Development2. Η παρέα του Πούλη έβγαλε μεγάλη ψυχή και ακόμη και όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, είχε τον τρόπο να ανταπεξέλθει και να φτάσει στη νίκη. Κορυφαίοι των Godfathers ήταν οι Βασιλόπουλος και Καραγιάννης.

Ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος, παρότι οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νωθρά. Οι Rapetors με κύριο εκφραστή τον Καίσαρη, έδειξαν διάθεση να επιτεθούν από το «ζωγραφιστό» και προηγήθηκαν 9-8. Το πρόβλημα, όμως ήταν πως δεν είχαν διάρκεια, ενώ και αμυντικά ήταν ευάλωτοι. Έτσι, η αντίδραση των Godfathers δεν άργησε να έρθει. Με τον Βασιλόπουλο να δείχνει το… δρόμο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους 7-3 και μπήκαν σε θέση οδηγού (15-12).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στη συνέχεια. Οι Rapetors ήταν και πάλι αυτοί που μπήκαν καλύτερα και με τους Αλεξανδρή, Κορρέ και Σακελλαρόπουλο να προστίθενται στην εξίσωση, πήραν και πάλι το προβάδισμα (18-20). Οι Godfathers απάντησαν με μακρινά σουτ του Καραγιάννη και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 27-27.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στην άμυνα, παράλληλα βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση και προηγήθηκαν με 40-31. Οι Rapetors, πάντως, δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια. Έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 42-37, όμως και πάλι δεν είχαν διάρκεια στην απόδοση τους. Αντιθέτως, οι Godfathers όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, διατηρώντας τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (50-41).

Μάλιστα, με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ξέφυγαν για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (52-41). Κάπου εκεί, όμως ήταν η στιγμή που οι Rapetors γύρισαν τον… διακόπτη. Αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και μέσω αυτής βρήκαν λύσεις και στην επίθεση. Έτσι, με σταθερό ρυθμό «ροκάνισαν» τη διαφορά (59-56) και έδειξαν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Οι Godfathers, όμως, είχαν διαφορετική άποψη. Φρέρης και Σγουρίδης πέτυχαν καθοριστικά καλάθια και οι Godfathers δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 66-58/

Οι Godfathers τελείωσαν το ματς με 20-36 δίποντα (55.6%), 6-19 τρίποντα (31.6%), 8-16 βολές (50%), μάζεψαν 41 ριμπάουντ (10-31), μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 8 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 18 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Rapetors είχαν 14-37 δίποντα (37.8%), 5-23 τρίποντα (21.7%), 15-27 βολές (55.6%), 35 ριμπάουντ (16-19), 8 ασίστ, 13 κλεψίματα και 14 λάθη.

Godfathers (Πούλης): Πουλάς 1, Μπουραντάς, Βασιλόπουλος 15, Μαρίνος 5 (7ρ.), Πούλης 4 (7ρ.), Καραγιάννης 14 (9ρ.), Σγουρίδης 12, Βήχας, Φρέρης 4, Γεωργαντάς 11.

Rapetors (Καίσαρης): Παπαγεωργίου 7, Κορρές Β. 13, Αλεξανδρής 6 (10ρ.), Μπακάκος, Σακελλαρόπουλος 14, Καίσαρης 5 (7ρ.), Ντόβας 10, Κορρές Π. 3.

Τι μας άρεσε: Η θέληση και η αποφασιστικότητα που επέδειξαν οι Godfathers για τη νίκη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Τι δεν μας άρεσε: Τα «νεκρά» διαστήματα των Rapetors, ειδικά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να κυνηγούν στο σκορ και εν τέλει να μην μπορέσουν να επιστρέψουν.